Rok 2020 zjevně protestnímu spolku Milion chvilek pro demokracii, kterému se loni dvakrát podařilo zaplnit Letenskou pláň při demonstracích proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a jeho kauzám, příliš nepřál. Opatření, která mají zbrzdit postup epidemie koronaviru, zapovězují větší shromažďování, tedy i pořádání demonstrací. Koncem letošního září navíc oznámila někdejší hlavní tvář a lídr spolku Mikuláš Minář vstup do politiky. Spolek si i přes situaci ale našel cestu, jak se dostat ke svým podporovatelům: letošní demonstraci k 17. listopadu se rozhodl vysílat živě online.
Demonstrace, zvaná Rok změny, byla v 18:00 živě streamovaná na facebookové stránce a na youtubovém kanálu spolku, přenášely ji i některé zpravodajské weby. Transparenty a skandování nahradily hesla a vzkazy, které mohli lidé posílat přes SMS nebo psát do komentářů.
Proslovy řečníků byly živě streamovány z pražského Lucerna music baru. „Víme, že tato forma nemůže nahradit fyzické setkání a osobní kontakt, ale v tuto chvíli je to jediná možnost, jak se může k protestu připojit skutečně každý, kdo o to stojí, včetně těch, kteří jsou koronavirem vážně ohroženi, nebo s ním v tuto chvíli zápasí,” komentoval netradiční formu demonstrace ve svém projevu nový předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll.
„Tohle není večerní televizní pořad na předsváteční večer. Ať se to nezdá, tak to skutečně je protest. A to především díky zapojení vás všech. Svým připojením, svým zvaním svých známých, sdílením svého postoje a svojí účasti demonstrujete svůj názor,” řekl při svém proslovu Roll. „Právě jsme si všichni společně našli chvilku pro demokracii. Děkujeme.”
Hlavním tématem byly události posledních měsíců související s pandemií koronaviru. Řečníci kritizovali údajnou vládní nepřipravenost na druhou vlnu pandemie, špatnou komunikaci a poslední překotné změny na postu ministra zdravotnictví. Stejně jako při loňských protestech ale kritika směřovala také k premiérovi Andreji Babišovi a jeho kauzám a údajnému střetu zájmů (nedávno potvrzenému Evropskou komisí, jak řečníci upozornili) nebo k prezidentovi Miloši Zemanovi, v jehož souvislosti zmínili jím podporovaný kontroverzní megalomanský projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe nebo spekulace a nástupu prezidentem jmenované úřednické vlády.
Mezi řečníky patřili například Josef Šlerka, předseda Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který mluvil o situaci médií a veřejnoprávních médií, v souvislosti s nedávným odvoláním dozorčí rady České televize. Vystoupila i zástupkyně šéfredaktora Deníku Referendum Zuzana Vlasatá, spoluautorka reportáže, která poukázala na vinu podniku Deza z holdingu Agrofert svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše ve věci letošní ekologické havárie na řece Bečvě. Promluvila i stand-up komička Adéla Elbel o situaci umělců během koronavirové pandemie, ekonom Daniel Münich nebo vůdkyně studentských protestů z roku 1989 Monika Pajerová. S písní vystoupil zpěvák Tomáš Klus.
Na demonstraci řečnili také současní politici. Vystoupení měla senátorka Miroslava Němcová (ODS), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, předseda hnutí STAN Vít Rakušan a lídr Pirátů Ivan Bartoš. Opoziční politici mluvili zejména o spojování opozice a deklarovali změnu kurzu země po nadcházejících sněmovních volbách.
Největší česká online demonstrace skončila společným zpěvem národní hymny. Dnes se potom konala další netradiční akce pořádaná Milionem chvilek – automobilová demonstrace na obranu České televize.