Dnes je to přesně 103 let od vzniku Royal Air Force (RAF), tedy britského Královského letectva. Pojďme si připomenout den, kdy se zrodila legenda bitev druhé světové války, jejíž ikonou se později stal Spitfire.

RAF vzniklo sloučením prvoválečných Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service 1. dubna 1918 a jedná se tak o nejstarší nezávislé vojenské letectvo. Až do druhé světové války však nemůžeme mluvit o oné ikoně vzdušného boje, za kterou mají dnes mnozí lidé právě RAF. Do druhé světové války vstupovala RAF s mnohými zastaralými letadly jako Gloster Gladiator či Fairey Swordfishl, na druhou stranu ale i s velmi dobrými Hawkery Hurricane a omezeným počtem excelentních Spitfirů, které se vyrovnaly i německé BF 109, kterou mnozí tehdy považovali za nejlepšího stíhače na obloze.

Začátek války byl pro RAF poněkud slabší, když se porážka Francie začala jevit jako jasná, dostala RAF rozkaz nezapojovat se dále příliš do bojů nad kontinentem a šetřit se na bitvu o Británii. A ta skutečně přišla a právě v ní získali britští letci proslulost na věky, když sváděli na obloze nad svojí zemí tuhé boje s německými piloty ať už BF 109 nebo bombardérů He-111 či Ju-88. Britové měli v bitvě štěstí a ta se nakonec kvůli špatné německé strategii obrátila v jejich prospěch, ač se to ze začátku nezdálo. Zbytek je historie, spojenci díky tomu, že se Británie udržela na nohou, vyhráli druhou světovou válku a RAF mohla „vesele“ pokračovat do věku proudových motorů a studené války.

Dnes je Royal Air Force stále jedním z největších a nejprestižnějších letectev na světě. Podílelo se na obou válkách v Iráku, akcích na Balkáně či v Libyi. Když si připomínáme jeho odkaz, tak ale nesmíme zapomenout i na naše hrdiny, kteří tehdy za nejtemnějších dní druhé světové války pomohli udržet královské letectvo ve vzduchu. Na 2 402 Čechů a Slováků, kteří sloužili u 310., 312. a 313. stíhací perutě a 311. bombardovací perutě. Čest jejich památce! A mnoho štěstí RAF do dalších let.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..