Řada mladých lidí ani nechodí k volbám. To ale není případ studenta práv Daniela Krutého, který se svými známými osnuje vlastní politický projekt. „Náš sen je, aby si občan mohl sednout k televizi a mohl být pyšný na to, jaké máme politiky,“ říká zakladatel hnutí Generace, které představuje jako středopravicovou, liberální a proevropskou stranu se zaměřením na hospodářskou, sociální a společenskou politiku.

Jak vznikla myšlenka na založení hnutí Generace? Měli jste na začátku nějaký konkrétní cíl?

Žádné konkrétní cíle na začátku nebyly. Když jsme hnutí zakládali, nechlubili jsme se tím, že se chceme dostat do parlamentu nebo získat nějakou komunální funkci. Do politiky jsme vstoupili kvůli dvěma důvodům. Ten první je, že jsme na politické scéně neviděli žádnou stranou, kterou bychom byli ochotni volit. A ve chvíli, kdy pro vás žádná strana není ideální, měli byste se jít angažovat a zapojit se.

Druhý důvod se týká mého osobního charakteru. Když se mi něco nelíbí nebo když něco nefunguje, tak se to snažím napravit a pouze si nestěžuji. Například když vám teče v koupelně nedotažený kohoutek, nestojíte před ním a nenadáváte, jak to nájemník před vámi špatně zařídil. Raději se logicky zvednete, dotáhnete matici a opravíte ho. Takže abych to shrnul, nebyl žádný politický subjekt, který by pro nás byl volitelný. S některými stranami programovou shodu, ale myslím, že z volení ,,nejmenšího zla” jsou lidi už unavení.

Jaké to bylo zakládat vlastní hnutí?

Bylo to těžké, hodiny práce. Nebudu lhát, není to pro každého. Řídit tým, každou chvílí něco rozhodovat a přijímat zodpovědnost. Vždycky jsem to ale bral s humorem a velkou dávkou odvahy. Musíte si vždycky vzpomenout na to, proč jste začali. Měli jsme chvíle, kdy jsem to chtěli zabalit. V začátcích hnutí odešlo naráz bez jakéhokoliv varování pět členů. Naštěstí jsem ale potkal skvělé lidi, kteří mi práci ulehčují. Ať už je to náš místopředseda Martin Szetei nebo Jirka Kraus. Já jsem vždycky připraven schytat ránu za tým, nebojím se zodpovědnosti.

Kolik podpisů pro účast ve volbách se povedlo vašemu hnutí sehnat a kolik má členů?

Máme vyšší desítky podpisů. Členů je registrováno 14. 

Zatím sbíráte podpisy jen v Praze. Plánujete vést kampaň na sběr podpisů i v jiných městech?

Zatím to není na pořadu dne, do budoucna ale rozhodně. Máme skvělé lidi ze Středočeského nebo Jihomoravského kraje.

Kam byste zařadil vaše hnutí na politickém spektru? 

Středopravicové, liberální a proevropské hnutí se zaměřením na hospodářskou, sociální a společenskou politiku.

Má strana vedená mladými v české politice šanci na úspěch?

Máte pravdu, že podobných projektů bylo od 90. let mnoho. Vždycky obrovské boom a pak to splasklo. My ale máme něco, co nikdo jiný. Dva roky jsme se formovali, aniž bychom o sobě dali vědět. Dva roky jsme skládali tým, aniž bychom dostali slovo podpory či uznání, jedinou korunu. Vydrželi jsme. Hodiny jsme seděli ve Sněmovně, nikoliv jako poslanci, ale jako diváci v nepohodlných židlích na balkónu. No a teď jsme mezi lidmi. Ani na vteřinu nepochybuji, že bychom to nezvládli.

Jaký je dle vás názor mladých na politiku? Jsou dost aktivní, nebo by se měli více zapojovat do politického života?

Většina ani neví, kde je Sněmovna, ale pokud to nebudu odlehčovat, rozhodně by se měli o politiku více zajímat. Na druhou stranu je ale naše generace, teď myslím své soukmenovce, neuvěřitelně talentovaná. To co máme mezi sebou za úžasné sportovce, tvůrce. Jak jsou mladí nadaní, to je něco neuvěřitelného. Hodně z nich investuje, mají koníčky, o kterých se našim rodičům ani nezdálo.

Chtějí vydělat peníze, zakládat firmy. Náš sen je přesně takovým lidem sloužit. Náš sen je, aby si občan mohl sednout k televizi a mohl být pyšný na to, jaké máme politiky – místo toho, aby poslouchal, co se kde nepovedlo nebo kde je jaký problém. Tak Mladí ať si užívají život, plně využívají služeb státu a politiku nechají na nás. My je nezklameme, už toho máme taky sami dost.

Cílíte čistě na mladé, nebo má vaše strana co nabídnout i starším?

Rozhodně necílíme pouze na mladé, i když si myslím, že hlavně pro ně je důležité mít vyrovnaný rozpočet a vést důraz na investice a rozumnou energetiku. Nicméně máme spousty bodů, které zasahují do celospolečenského dění. Nejsme strana pro všechny, ale rozhodně není ten filtr věková skupina.

Jaké jsou hlavní body vašeho programu?

V našem programu se zaměřujeme hlavně na hospodářskou část, finance a ekonomiku. Díky tomu se odlišujeme od podobných subjektů jako jsme my. Většina politických stran cílící na mladé mají hodně sociální a společenská témata. Ekonomická a finanční oblast je upozaděna a nám to přišlo strašně líto. Málokdo má v programu jasnou strategii na konsolidaci veřejných rozpočtů. 

Náš program vyjde v září v plném znění a máme tam u většiny našich kroků přesné vyčíslení, kolik by to náš rozpočet stálo. Jako jediní přicházíme s pokusem o daňovou reformu. Jako jedni z mála se taky skutečně zaměřujeme na podnikatelské prostředí. Pro firmy jsme si připravili řešení problému dvojího zdanění právnických osob, k tomu dochází, když firma zdaní svůj zisk 19procentní sazbou DPPO (daň z příjmů právnických osob, pozn. red.).

Následně jej rozdělí mezi akcionáře či společníky a ty jsou znovu zdaněny sazbou DPFO (daň z příjmů fyzických osob, pozn. red.) 15 procent. V naší úpravě, kterou jsme vyčíslili na šest miliard korun, by v případě vyplacení zisku z firmy platil podnikatel pouze 7 procent. Vytvořili bychom novou daň, daň z vybraného zisku, jako pokrytí výpadku. Rovněž navrhujeme zvýšení korporátní daně z 19 na 21 procent. Což je stejně o něco méně než průměr EU. Rozpočet by tím získal 12,7 miliard korun.

Chceme také řešit strukturální deficit našich financí, což v první řadě znamená rozumné hospodaření. Nemusí to znamenat zvýšení daní z práce nebo veliké škrty. Stačí rozumná hospodářská politika. Nemusíme zvyšovat důchody nad valorizaci. Nemusíme přece nikomu dávat další a další daňové úlevy. Nemusíme zvyšovat slevu na poplatníka. V programu mluvíme s lidmi na rovinu, předvídatelné daňové prostředí pro nás není prázdná fráze.

Radili jste se o těchto věcech s externími odborníky, nebo se spoléháte spíše na své vlastní lidi?

V hnutí máme docela dost lidí, kteří mají znalosti, nadání a zkušenosti. Není to jen oblast IT, ale také právě ekonomie nebo právo. Já osobně (jako předseda hnutí) jsem hlavně přes ekonomii. Kalkulace jsme si dělali sami. Jsme přesvědčení, že je důležitá politická odvaha spíše než podrobný plán. Například důchodová reforma je už docela dlouho na stole. Odborníci mluví, co je třeba, ale nikdo nesebral odvahu do toho investovat svůj politický kapitál.

Jak se stavíte k sociálním otázkám nebo manželství pro všechny?

Sociálním otázkám se věnujeme také, obzvláště teď je to důležité. Manželství pro všechny podporujeme, ale nevnímáme to jako naprostou prioritu v této době. V programu to bude.

Jak by vláda měla pomáhat lidem v době krize?

Pomoc, kterou by vláda měla činit má dvě roviny: první je sociální, různé formy plošné či adresné pomoci. Abychom mohli představit naší pomoc, musíme uvést pár věcí na pravou míru. V sociální podpoře by se (vláda, pozn. red.) měla zaměřit na nejchudší a střední třídu. Klidně formou plošných opatřeních. Musíme si uvědomit, že pokud nám nižší střední třída padne do chudoby, stanou se tito lidé příjemci sociálních dávek. A ty jsou mandatorní výdaje, které mají 54procentní podíl na všech výdajích.  Nikdo nechce plošně rozhazovat miliardy, nikdo nechce každému dát 10 000 korun na ruku.

Všechny texty Studentských lisů k tématu komunálních voleb najdete v samostatné rubrice.

Ta první je sociální, za nás nastavení záporné částky o podpory obnovitelných zdrojů. To znamená, že stát bude platit zápornou částku za energie pro domácnosti a firmy. Ale pozor, nastavili bychom to legislativně tak, aby to bylo do průměrné spotřeby domácností. Třeba do 4 MWh. Jako další krok bychom se zaměřili na boj proti zdražování PHM (pohonných hmot a maziv, pozn. red.). Zavedli bychom plošnou slevu 50 procent pro dospělé v dopravě.

Můžete namítnout, že tu pomoc by využili i bohatí. Pokud by to byla pravda, tak je to skvělé a je to cíl. Právě nechat auto před barákem a jet někam vlakem. Pohodlně, rychle. Je to, co chceme. Nemusíme čerpat PHM, čerpadláři to uvidí, odpadne část poptávky a klesne cena. Zákon poptávky v praxi. Naše hnutí má dopravu jako velkou prioritu. Takže to jsou tyto dva kroky.

Druhá rovina je potom investiční podpora OZE (obnovitelných zdrojů energie, pozn. red.) u střední třídy a chudších domácností. Musíme dělat všechno proto, abychom snížili počet lidí na sociálních dávkách. To můžeme dělat jedině tak, že snížíme náklady domácnostem na energie. Typicky fotovoltaika, zateplení, zkrátka renovace budov.

Musíme nastavit mechanismy tak, aby umožňovaly i chudší domácnosti pořídit si třeba zmíněnou fotovoltaiku (FVE). Například garanční schéma ze strany státu přes Národní rozvojovou banku stavebním spořitelnám, aby poskytovali výhodný úvěr domácnostem, kteří by si chtěli pořídit FVE. A druhou polovinu ceny hradit z programu Nová zelená úsporám. Nebo umožnit koncepční přípravu projektu těmto domácnostem.

Plánujete kandidovat v příštích parlamentních volbách? Popřípadě kdy kandidovat plánujete?

Ještě ne, zatím se propagujeme, sbíráme podpisy a zkušenosti. Hnutí chci do voleb přivést, až si budu jistý, že jsme připravení. Neznamená to ale, že se nebudeme vyjadřovat a neříkat nahlas, co si myslíme. Budeme rádi za podporu. Pokud nějaký čtenář uvažuje o politické kariéře, jsme dobrá volba. Mládežnické organizace stran totiž slouží hlavně jako dobré PR.

Daniel Krutý

V roce 2021 založil hnutí Generace. Studuje práva a bezpečnostní služby. Zabývá se také ekonomií, té se i věnuje v rámci hnutí. Pochází z Prahy a jeho oblíbeným sportem je judo.

Lukáš Hladík

Zdravím, jmenuji se Lukáš Hladík a momentálně jsem studentem čtvrtého ročníku na Akademickém gymnáziu v Praze. Zajímá mě prakticky jakákoliv forma umění, ale nejvíce se soustředím na literaturu a divadlo. Kromě toho je mým zájem také psychologie. Velkou část svých let na střední škole jsem se také věnoval dobrovolničení. Taková kuriozita o mě je, že rád navštěvuji pražské hřbitovy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..