Právě si prohlížíte Rozmanitá přehlídka snímků a kulturní vyžití: Letní filmová škola Uherské Hradiště

Jubilejní 50. ročník festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště se letos uskuteční od 26. července do 1. srpna. Návštěvníkům a hostům ze všech koutů České republiky i zahraničí se dostane obohacení díky čerstvým festivalovým novinkám, ale i sto let starým klenotům kinematografie. Besedy, otevřené debaty a přednášky rozvinou aktuální filmová i společenská témata.

Výlohy obchodů, zdi budov i online prostředí se pomalu začínají plakáty a upoutávkami na „Filmovku“ plnit. Festival každoročně přiláká více než 5 tisíc návštěvníků, kteří se mohou těšit na pečlivě naplánovaný program rozdělený do mnoha sekcí. Počty příchozích jsou značně limitovány komorním prostředím menšího města Uherské Hradiště, avšak atmosféra a určité kouzlo neformálnosti, spolu s charakterem moravského Slovácka, toto omezení bohatě kompenzují. Filmy jsou zpravidla doprovázeny debatami a uvedením.

Jubilejní ročník

V rámci slavnostního padesátého ročníku si díky řadě výstav mapujících historii LFŠ zavzpomínáme na slavné filmovkové momenty, avšak způsob rozvržení programu zůstane takřka identický předchozím ročníkům. Kvalitní a bohatá náplň bude doplněna o mimořádné akce. S pracovním pojmenováním „Dobří holubi se vracejí“ a oficiálním názvem „Comeback“ se nám představí zbrusu nová sekce, která přímo pobízí k rekapitulaci momentů z dřívějších let. Hosté, kteří se rádi vracejí, jsou světově uznávaní režiséři, a obsahová složka programu bude obohacena i jejich přítomností. Na Filmovku navrátí tvůrci jako Mohsen Makhmalbaf, Fridrik Thór Fridriksson, Pedro Costa, Peter Strickland a Sean Ellis.

Sekce

Filmový program bude zprostředkováván pěti základními bloky, které se rozbíhají do řady sekcí. Bloky nesou názvy Historie, Současnost, Česko/Slovensko, Hosté a AČFK uvádí. Historie zahrne například sektor Němý film s živou hudbou: Jasudžiró Ozu, Známá neznámá: Chantal Akermanová nebo také Retrospektiva: Federico Fellini. Současnost bude reprezentována třeba kategoriemi Východní přísliby nebo Terra festivalis: Tunisko. Sekce Virtuální realita: Horizonty humanity, jejímž dramaturgem je Ondřej Moravec, známý za svůj animovaný film Tmání, se ponoří do křehkosti dnešní podoby Země, velkých civilizačních změn a redukce počtu a druhové rozmanitosti fauny. Virtuální prostor bude poté líčen jako místo, kde mohou být tato témata vnímána s novou intenzitou.

Zdroj: https://eea.nfa.cz/cz/projekt/aktivity/letni-filmova-skola-uherske-hradiste/

Letní filmovou školu Uherské Hradiště zakončí dramatický film Jiřího Mádla Vlny zobrazující příběh dvou bratrů na pozadí událostí kolem Československého rozhlasu v letech 1967–1968. Letos tento snímek sklidil velký úspěch na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a do kin dorazí 15. srpna.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..