Právě si prohlížíte Rozpolcená Francie: protesty proti policii pokračují

Již sedmým dnem pokračují násilné protesty ve Francii. Vyvolala je smrt sedmnáctiletého mladíka Nahela severoafrického původu. Ten byl zastřelen policistou poté, co za volantem auta neuposlechl jeho příkaz a znovu se rozjel. Protesty si již vyžádaly několik zranění, stovky zatčení a dokonce smrt jednoho hasiče.

Již 7 nocí francouzskou metropolí a dalšími velkými městy otřásají brutální protesty proti policii vyvolané smrtí 17letého Nahela. Mezi demonstrujícími jsou podle francouzského ministerstva vnitra hlavně mladiství a to v průměru sedmnáctiletí. Útočí jak na obchody, tak i na veřejná místa, jako jsou autobusové zastávky nebo školy. Dle deníku France 24 vláda zmobilizovala více než 45 000 policistů, aby protesty potlačili. Nepokoje vyvrcholily o víkendu útokem na dům starosty Haÿ-les-Roses na předměstí Paříže. Během noci se protestující pokusili zapálit jeho dům, ve kterém v tu chvíli byla jeho žena a dvě děti. Manželka starosty a jedno z dětí byly během útoku zraněni.

Nepokoje půlí Francii

Po útoku na starostu Haÿ-les-Roses se zvedla vlna odporu vůči násilným demonstrantům. V pondělí se po celé Francii u radnic shromáždily davy lidí vyjadřující solidaritu. I rodina Nahela vyzvala demonstrující ke klidu. „Nechceme, aby se ničilo,“ řekla televizi BFMTV Nahelova babička Nadia. Podle ní si demonstranti vzali případ Nahela pouze jako záminku pro rabování.

Rozdělenou Francii ilustrují také sbírky organizované na obou stranách. Do sbírky pro Nahelovu rodinu zatím dle deníku France 24 přispěli Francouzi 200 000 euro. Sbírku pro policistu, jež chlapce zastřelil, zorganizoval dle listu Figaro Jean Messiha, stoupenec francouzské krajní pravice. Suma, kterou vybral, dle France 24 již přesáhla 1 milión eur.

Prezident Macron mezitím na koncertě

Nemalé emoce také vyvolala původní absence reakce na protesty prezidenta Emanuela Macrona. Ve středu, den po smrti Nahela a uprostřed masových násilných nepokojů v Paříži, měl se svou ženou navštívit koncert Eltona Johna. Na virálním videu lze vidět prezidenta, jak klepe nohou do rytmu písně Saturday Night’s Alright For Fighting.

V následujících dnech se již prezident ke konfliktům v ulicích vyjádřil. V neděli dle listu Le Figaro vyzval vládu k podpoře policie, obnovení pořádku v zemi a zaručení návratu ke klidu.

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..