Po čtvrteční ruské invazi na Ukrajinu na sebe nenechal vedle politických reakcí dlouho čekat ani sport. Změna místa konání finále fotbalové Ligy mistrů, úpravy barev monopostu týmu Haas v F1 nebo odstoupení hokejového týmu z KHL. 

Hokejová KHL

Dnes ráno zveřejnil finský tým Jokerit Helsinky, že odstupuje z letošního ročníku KHL. Fanoušci helsinského týmu po tomto rozhodnutí volali už před ruskou invazí.

„Můj postoj ke konci sezony byl jasný od čtvrtečního rána. V souladu s pravidly KHL jsem však musel jednat s vedením ligy. To je bohužel důvod, proč to můžeme oznámit až nyní,“ řekl předseda klubu Kurri. „V dnešní době je svět velmi složitý. Všichni myslíme na postižené. Doufáme, že se podaří rychle najít mírové řešení,“ pokračuje Kurri.

Jokerit měl od 1. března hrát play-off KHL proti Spartaku Moskva. Můžeme předpokládat i odstoupení lotyšského týmu Dinamo Riga. Po Helsinkách je to druhý evropský tým, co není z Ruska nebo Běloruska.

Fotbal

Německý fotbalový klub Schalke 04 nebude mít nadále za sponzora ruskou státní energetickou společnost Gazprom. Ta je od roku 2007 dlouhodobým hlavním sponzorem klubu.

Letošní finále Ligy mistrů UEFA se mělo hrát v Petrohradě. Evropská fotbalová asociace se rozhodla pro přesun konání do Paříže na stadion Stade de France. UEFA dále jedná o vypovězení sponzorské smlouvy ruskému Gazpromu.

Proti Rusku neodehraje baráž mistrovství světa polská fotbalová reprezentace. O stejném bojkotu jedná polská strana s českou a švédskou fotbalovou asociací.

Basketbal

Střetnutí španělského klubu FC Barcelona se Zenitem Petrohrad je odložen. Utkání se mělo hrát v ruském Petrohradu.

Formule 1

Hlavním sponzorem americké stáje Haas F1 Team je ruská společnost Uralkali. Monoposty Haasu jsou tak vyvedeny v barvách ruské trikolory. Na páteční trénink v Barceloně vyjely bez typického zbarvení i sponzora.

Uralkali je ruská těžařská společnost. Majitel firmy, Dmitry Mazepin, se měl zúčastnit schůzky nejvyššího ruského byznysu. Může tudíž být na sankčním listě a mít zakázaný vstup do EU nebo USA. Jeho syn, Nikita Mazepin, je jezdcem týmu Haas. Jeho „sedačka“ v týmu může být kvůli potencionálnímu konci sponzorství Uralkali ohrožena.

V Rusku se měla 25. září konat velká cena Formule 1. V pátek ráno FIA (mezinárodní automobilová federace) zveřejnila zprávu, že se v současné situaci závod v ruské Sochi nemůže konat. Už předtím odmítl závodit v Rusku jezdec Aston Martinu Sebastian Vettel.

Další reakce na ruskou invazi na Ukrajinu ve světě sportu stále přibývají. Zpravidla se nesou v duchu rušení sportovních akcí v Rusku, bojkotu utkání ruských týmů nebo vypovězení sponzorských smluv.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..