Ruská invaze na Ukrajinu byla jedním ze stěžejních témat debaty spolupořádané Institutem pro politiku a společnost a evropskou liberální frakcí ALDE v rámci série diskusí Hans van Baalen town halls, která se uskutečnila v úterý 29. března v Praze. Kromě českých politiků spojených s hnutím ANO, jež je domovskou půdou pořádajícího think-tanku a součástí ALDE, na ní vystoupili i zahraniční hosté.

Akce se konala v úterních dopoledních hodinách v pražském Vnitroblocku, události se účastnil poslanec českého parlamentu a stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch, česká europoslankyně Dita Charanzová, bulharský europoslanec Ilhan Kyuchyuk a předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková.

Průběh debaty se točil kolem událostí posledních týdnů, jež budoucnost Evropy ovlivní na několik desetiletí dopředu. Všichni řečníci, kteří se počítají mezi evropské liberály, podpořili ukrajinské úsilí o obranu svobody a hodnot, na nichž je Evropská unie postavena. „Musíme tlačit na větší zapojení Evropské unie do diskusí o své vlastní budoucnosti. Musíme podpořit Ukrajinu v jejím úsilí zapojit se do evropského projektu tak brzy, jak jen to bude možné,“ podotkla Charanzová hned na úvod svého panelového příspěvku.

Ilhan Kyuchyuk, který je v Evropském parlamentu zástupcem bulharského liberálního Hnutí za práva a svobody, pak odmítl, že by diskuse o rozšíření a prohloubení evropské integrace, jež jsou v posledních několika letech klíčovou součástí rokování o její budoucnosti, šly v principu proti sobě. „Když se bavíme o prohlubování a rozšiřování EU, tak já říkám: potřeba je obojí. Musíme jít cestou hlubší integrace a zapojování dalších zemí. Nejen Ukrajiny, ale i zemí na Balkáně, například Severní Makedonie,“ uvedl.

Všichni řečníci tvrdě kritizovali ruskou agresi a uvedli, že se nově nabyté zkušenosti musí do příštích úvah nutně propsat. Stínový ministr zahraničí za hnutí ANO Jaroslav Bžoch zdůraznil, že je potřeba změnit strategické uvažování. „Úvahy o hybridních hrozbách jsou dnes zastíněny debatami o konvenčním zbrojení, ale neměly by být podceněny a měly by paralelně pokračovat,“ uvedl a poukázal na dlouhodobou evropskou strategii. Ta by se neměla zaměřit jen na zbrojení a kooperaci s NATO, ale též například na kybernetickou bezpečnost.

Pohled mladých přidala předsedkyně Mladého ANO, když úvodem svého proslovu zmínila vzpomínku z dětství. „Když jsem byla malá, tatínek mi ukazoval díry po kulkách v Národním muzeu. Tehdy to pro mě byla historie. Dnes vidíme, proč bylo v roce 1989 nutné si vybojovat svobodu a jaká je její hodnota,“ zmínila s tím, že je potřeba, aby si i mladí lidé uvědomovali, jak těžké bylo pro jejich předky žít v nesvobodě.

Všichni řečníci se vyslovili pro silnější a efektivnější kooperaci se Severoatlantickou aliancí a rozvoj projektů, které by přispěly k posílení jejího východního křídla, ať už vojensky nebo politickou podporou. Zároveň podpořili snahy hospodářsky izolovat Rusko v důsledku jeho vojenských aktivit. Několikrát připomněli situaci v těžce zkoušeném Mariupolu, na který boje v posledních týdnech dopadly obzvláště tvrdě.

Aleš Michal

Interní doktorand oboru politologie na FSV UK a spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..