Jan Kuciak. Foto: aktuality.sk

Včera uběhl přesně rok od chladnokrevné vraždy slovenského novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Země pod Tatrami. Píše se 21. únor roku 2018. Po setmění se z domu ve Velké Mači ozvou výstřely. Aniž by si uvědomovali, co právě spustili, odcházejí vrazi z domu Kuciakových.

Sedmadvacetiletý investigativní novinář se v poslední době zabýval činností italské mafie na Slovensku. Odkryl její pravděpodobné vazby na samotnou vládu země. Není žádných pochyb o tom, že jeho smrt souvisela s jeho žurnalistickou činností.

Dva týdny po vraždě se ve slovenské metropoli na náměstí Slovenského národního povstání scházejí desetitisíce lidí, požadujících demisi premiéra Fica a ministra Kaliňáka, právě k nim totiž měly vést vazby na mafii, o které Kuciak psal. Požadují slušné Slovensko, v tomto kontextu tedy zemi, kde se úkladně nevraždí investigativní žurnalisté, rozkrývající skandální korupci s vazbami až do nejvyššího vedení země.

50.000. Tolik demonstrantů ten den přišlo na náměstí. Byly to největší demonstrace od roku 1989. Možná právě proto dosáhly úspěchu. Tedy, alespoň zdánlivě. Oba zmínění totiž odstoupili, k čemuž vypomohl i tlak prezidenta Kisky.

Vražda Kuciaka nicméně nezůstala jen na Slovensku. Její dosah zasáhl nejen celosvětovou novinářskou obec, ale i společnost. #allforjan. Slovensko zažilo mimořádnou pozornost celého světa.

Jako by se Jan Kuciak stal pravým symbolem. „Láska je silnější než smrt,“ je napsáno na domu zavražděných snoubenců Jana a Martiny. Jak moc vypovídá jediná věta o obrovské síle toho, co se stalo. Byli zavražděni dva nevinní mladí lidé. A jejich národ, jakoby zaúkolován jejich odkazem, udělal, co udělat měl, aby uctil jejich památku. Smrt Kuciaka měla zastrašit jeho následníky. Investigativní novináře. Různé útoky na ně přitom můžeme vidět všude kolem sebe. A nejen z podsvětí, ale i z Pražského hradu. Možná právě proto je smrt Kuciaka nejen pro novináře zvlášť zavazující. Jak dokazuje i prohlášení slovenských novinářů hned po vraždě. I po roce platí, že pokud by se nejen novináři nechali tímto brutálním činem zastrašit, bylo by to v rozporu z tím, k čemu nás Kuciakův odkaz vyzývá. Znamenalo by to, že jsme přijali zabíjení novinářů jako běžnou věc. Úloha novinářů ve svobodné společnosti je zásadní. Berme to na vědomí, kdykoliv přijde další útok.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..