Maďarsko na jaře příštího roku čekají důležité parlamentní volby. Široce ideově i politicky rozkročené opoziční strany se sjednotily do jednoho bloku a pokusí se porazit vládnoucí Fidesz premiéra Viktora Orbána, který od roku 2010 upevňuje svou moc a ovládl mediální scénu, soudnictví i veřejné instituce. Preference ukazují na vyrovnaný souboj, zdánlivě přehledné „referendum o Orbánovi“ však narušuje pozoruhodný fenomén: rostoucí podpora satirické Strany dvouocasého psa, která dříve slibovala pivo zdarma, věčný život nebo výstavbu hory na jihomaďarské nížině. Pokud se jí podaří dostat se do parlamentu, může s výsledky podstatně zamíchat a stát se rozhodující silou. 

Nervózní nálada v Maďarsku před blížícími se se parlamentními volbami, které proběhnou na jaře příštího roku, narůstá. Své pozice včetně ústavní většiny bude obhajovat premiér Viktor Orbán a jeho národně-konzervativní strana Fidesz, která v zemi vládne od roku 2010. Hegemon maďarské politické scény od té doby prakticky ovládl celý stát, od mediální scény, před soudnictví, vzdělávání až po ekonomiku, a prostřednictvím změn volebních zákonů a dosazení svých lidí do veřejných institucí svoji moc zabetonoval volebnímu výsledku navzdory.

V reakci na více než dekádu trvající upevňování moci Fideszu se dlouho rozštěpená maďarská opozice pro parlamentní volby spojila do jednoho silného bloku. Už jednou, při komunálních volbách v roce 2019 se jí tento postup vyplatil, když získala post starosty Budapešti. Sjednocená opozice uspořádala v září primárky pro své kandidáty a minulý týden zvolila svého lídra a kandidáta na premiéra.

Ideově široce rozkročený opoziční blok zahrnující nacionalisty ze strany Jobbik, sociální demokraty, stranu kontroverzního expremiéra Gyurcsányho, zelené strany i centristické liberální hnutí Momentum, povede do voleb nezávislý starosta městečka Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay. Předvolební preference přitom ukazují na velmi vyrovnaný souboj: modely střídavě favorizují sjednocenou opozici a Fidesz. Poslední průzkum e-benchmark z počátku října vykresluje těsné vítězství Fideszu (43 procent) před sjednocenou opozicí (42 procent).

Strana psa se dvěma ocasy

Zdánlivě přehlednutou situaci referenda Fidesz nebo opozice však nyní čím dál častěji narušuje jeden pozoruhodný fenomén. Tím je Maďarská strana dvouocasého psa (MKKP), které rostou preference a v posledních průzkumech agentur Századvég a Medián dosáhla v podpoře na pětiprocentní hranici. Patrně nesilnější satirická strana v Evropě, která v zemi vyrostla na pozadí politických turbulencí kolem pádu vlády Gyurcsányho socialistů a nástupu Fideszu, tak může výsledky jarních voleb poměrně zásadně zamíchat.

Jarní volby rozhodnou o pokračování vlády Viktora Orbána a jeho strany Fidesz.

MKKP vznikla v roce 2006 (leč formálně je zaregistrovaná až od roku 2014) a od té doby se účastnila prakticky všech voleb. Jejím cílem však nikdy nebyl volební zisk, ale provokace: strana totiž staví převážně na recesi a namísto předvolebních billboardů na sebe upozorňuje street art uměním. Už v minulosti na sebe přitáhla pozornost zahraničních médií svými předvolebními sliby, jako jsou věčný život plus dvacet let navíc, nulové daně, dva západy slunce denně, světový mír nebo pivo zdarma.

Oblíbeným terčem satiriků z MKKP je dlouhodobě nepřekvapivě současná garnitura v čele s Viktorem Orbánem. V jedné z dřívějších kampaní strana slibovala v případě volebního úspěchu „dva Orbány”. V reakci na nararativ národně orientovaných politiků, kterou šíří i současný premiér Orbán, o obnově tzv. Velkého Maďarska před Trianonskou smlouvou v roce 1920 (tehdy území Uher zahrnovalo i současné území okolních států, dnes často obývané maďarskou menšinou), MKKP dříve slibovala naopak Malé Maďarsko. Vzhledem k proruské a antiunijní rétorice Orbána MKKP v minulosti slibovala zavedení rublu jako maďarské státní měny či vystoupení z EU a následné připojení Evropské unie k Maďarsku.

Recesisté se tak čas od času dostávají s vládní garniturou do konfliktu. Například před referendem ohledně migrační politiky z roku 2016, kdy MKKP uvedla na protest do provozu aplikaci, v níž mohli voliči sdílet fotografie zneplatněných hlasovacích lístků. Ze strany celostátní volební komise byla satirikům udělena pokuta, ti se však odvolali a loni se jich zastal Evropský soud pro lidská práva.

Satirici jako hlas zklamaných opozičních voličů

MKKP v doposud posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 dosáhla na zisk 2,62 %, v minulých parlamentních volbách na jaře 2018 získala hlas 1,73 % voličů (téměř sto tisíc hlasů). Kandidovat plánuje i příští rok, pokud se jí podaří shromáždit kandidáty vě většině volebních okrsků, jak ukládá nově změněný volební zákon z pera Fideszu. Podle odhadů médií strana může přilákat opozičně laděné levicové liberály, kteří nejsou spokojeni se širokým opozičním spojením, které zahrnuje i vyhraněně pravicový Jobbik a které vede do voleb spíše konzervativní politik Márki-Zay.

Pokud strana překročí 5 procent hlasů, může se stát významnou parlamentní silou a pomyslným jazýčkem na vahách. Předseda strany Gergely Kovács hovořil o tom, že by případný opoziční kabinet mohli podpořit zvenčí. „Strana dvouocasého psa by se skutečně mohla dostat do parlamentu. Její popularita byla dlouho stabilně kolem 2-3 procent, nyní se zvyšuje,” říká novinář a expert na dění v Maďarsku Oliver Adámek. Stavět by podle něj skutečně mohla na nespokojených opozičních voličích.

MKKP má ve svém znaku psa se dvěma ocasy – a projevuje se především prostřednictvím street art, Foto: Wikimedia Commons

„Pokud by se dostala do parlamentu, zdá se, že by mohla dokonce rozhodovat o vládní většině. Rozdíl preferencí Fideszu a opozice je teď totiž hodně těsný,“ popisuje Adámek. „Je to pro ně složitá situace, protože pokud by se do parlamentu těsně nedostali, vznikl by dojem, že svou neochotou podpořit opozici vlastně zachránili u moci Orbána,“ doplňuje spoluautor projektu Co se děje v Maďarsku? V případě úspěchu mohou podle něj svými hlasy rozhodovat o změně vlády.

Recesisté dříve uspěli v Česku

Recesistické strany jsou fenoménem, který známe z celé Evropy, byť nikde nevyrostly tolik jako MKKP v Maďarsku. Německá satirická strana Die PARTEI, založená v roce 2004 redaktory satirického časopisu Titanic, v evropských volbách 2019 získala 2,4 procenta hlasů a dva europoslance a dnes sdružuje více než 56 tisíc členů.

Recesistická uskupení přitom známe i v Česku: v devadesátých letech krátce po sametové revoluci fungovala Strana přátel piva, v evropských volbách 2019 potom na zisk 1,56 % a státní finanční příspěvky dosáhlo hnutí Ano, vytrollíme europarlament, které požadovalo dotace na okurkový salát, zavedení třetí kvality potravin pro Slovensko a Maďarsko nebo zvyšování minimální mzdy na trojnásobek průměrné mzdy. Podle některých indicií odlákalo část zmatených voličů tehdy nejsilnějšího Babišova hnutí ANO.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..