„Sloužíte Gruzii, nebo Rusku?! Pro koho jste složili slib? Nezodpovídáte se snad prezidentovi?“ tyto tvrdé otázky pokládala prezidentka země těžkooděncům, kteří přišli rozehnat pro-evropského protest v hlavním městě Gruzie. Účast hlavy státu na protestech je ve světe vzácnost, zde pouze podtrhuje vyhrocené napětí v zemi. Co se ale vlastně děje? Jak situaci ovlivnily nedávné parlamentní volby? A jakou roli v tom hraje Rusko? Na to se podíváme v dnešním článku.
Krátký historický kontext
Čtyřmilionová Gruzie se vzhledem k své poloze vždy nacházela pod silným vlivem Ruska. Strávila mnoho let jako součást Sovětského svazu a teprve v roce 1991 poprvé zažila samostatnost. Po tzv. „růžové revoluci“ v roce 2003 začala země prosazovat silně prozápadní politiku a usilovala o vstup do EU a NATO. To zhoršilo vztahy s Ruskem, které aktivovalo své národnostní menšiny v zemi a vedlo je k separatismu. Dnes se tak na území Gruzie nachází dvě separatistické republiky, vojensky ovládané Ruskem – Abcházie a Jižní Osetie.
Byly volby demokratické a legitimní?
26. října proběhly v Gruzii parlamentní volby, jejichž výsledek byl přinejmenším překvapivý – strana Gruzínský sen získala téměř 54 % hlasů. Do voleb šla např. s programem zákazu opozice nebo většího přátelství s Ruskem. Opozice společně s prezidentkou poté volby označili za nelegitimní a zmanipulované ze strany Ruska. Mnoho západních zemí také vyjádřilo znepokojení nad průběhem, včetně Česka.
Obrazy dnešních protestů
Chvíli po volbách nový premiér oznámil odstoupení od přístupových hovorů s EU na další čtyři roky. Právě to vyvolalo dnešní masové protesty, které se z Tbilisi rozšířily po celé zemi. Protestující často mávají vlajkami EU a provolávají kritiku vládnoucí strany Gruzínský sen. Do protestů se zapojili významné tváře dnešní opozice a i současná prezidentka země.
Závěrečná fotogalerie
Těžkooděncům není používání vodních děl a pepřových sprejů cizí. Protestující se však nenechávají odradit a setrvávají na svých místech. Celou situaci však slovy popsat nelze, proto závěrečnou část článku věnujeme záběrům přímo z ulic.