V úterý ráno stáj Formule 1 Scuderia Ferrari oznámil, že čtyřnásobný mistr světa ve Formuli 1 Sebastian Vettel neprodlouží smlouvu, která končí v letošním roce 2020. 

Sebastian Vettel, čtyřnásobný mistr světa ve Formuli 1 z let 2010 až 13, působil v ikonické rudé stáji od roku 2015. Jeho současný kontrakt končí letošní sezonou, která by měla začít v červenci velkou cenou Rakouska. Sebastian Vettel přišel do Ferrari, aby ukončil dlouhé čekání na titul, který rudá stáj slavila naposledy v roce 2007.

Spekulace o odchodu Vettela se začaly objevovat v minulé sezoně, ve které ho jeho nový mladý kolega Charles Leclerc překonal jak v bodech, tak i v počtu vítězství. Navíc je mu jen 22 let, má smlouvu na pět let a očividně se v něm v italské stáji počítá na dlouhou dobu dopředu.

Jaké jsou možnosti pro čtyřnásobného mistra světa? Kromě Ferrari patří mezi top týmy Red Bull a Mercedes. V týmu Red Bull je všechno stavěno kolem velmi talentovaného Maxe Verstappena, kterému bude v roce 2020 dělat dvojku Alex Albon, a v týmu Mercedes je současný mistr světa Lewis Hamilton a není moc pravděpodobné, že by tam mohl dělat jedničku.

Navíc dva silní hřebci v jedné stáji nemusí dělat dobrotu. Příklad může být současná situace ve Ferrari a srážka ve Velké ceně Brazílie nebo legendární dvojice Senna-Prost z 80. let minulého století. Současné spekulace se orientují kolem menších týmů: Renault a McLaren. Popřípadě konec kariéry v F1.

Kdo ho ale nahradí? 

Stáj z italského Marranella má před sebou několik možností, na druhou stranu nahradit takto zkušeného jezdce bude jistě náročné. Podle médií jsou největšími adepty jezdci McLarenu Carlos Sainz a Renaultu Daniel Ricciardo.

Carlos Sainz je hodnocený jako konzistentní jezdec, který by mohl dobře konkurovat Maxu Verstappenovi (oba spolu působili v akademii RB Torro Rossu), a Daniel Ricciardo je jezdec ze zkušenostmi z top 3 týmu (závodil v týmu Red Bull).

Dalšími možnostmi je zkusit přivést Lewise Hamiltona z Mercedesu, což se jeví jako nepravděpodobné. Spekulace se hemží kolem jezdce Alfy Romeo Antonia Giovinazziho, který patří akademii Ferrari. Nabízí se i příchod Hulkenberga či mistra světa z let 2005 a 2006 Fernanda Alonsa.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..