V malém postranním sále pražského hudebního klubu Rock Café v pátečních odpoledních hodinách z vyvýšeného podia lídři opoziční koalice Pirátů a STAN Vít Rakušan a Ivan Bartoš o něco ostřejším tónem, než jsme obvykle zvyklí z televizních debat a parlamentních projevů, představují program zaměřený na nejnovější generaci. Za nimi na pódiu stojí právě ti, na jejichž vrstevníky je představovaný program mířen, nejmladší z koaliční kandidátky.

Po krátkém úderném a energickém úvodu předají předsedové mikrofon svým mladším kolegům, aby představili sedm hlavních pilířů zmíněného programu. Jako první je řeč o dostupnosti bydlení. „Plnohodnotně žít jde i mimo velká města,“ přesvědčují a dodávají, že je potřeba podpořit pracovní i dopravní infrastrukturu a zmiňují obecní bytové fondy, jako jeden ze způsobů, jak dostupnost bydlení podpořit.

Po životním prostředí, kde se vyzdvihuje neudržitelné mikroklima ve městech, představuje Vít Rakušan bod digitalizace a jako odstrašující příklad uvádí pokutu za prošlý občanský průkaz. Paletu plánovaných inovací v digitalizaci státní správy uzavírá slovy: „To vše můžeme mít, stačí, jen když budeme chtít“.

Kateřina Stojanová, nejmladší pirátská zastupitelkyně a kandidátka v Ústeckém kraji, mluví o sexuálním násilí. Kromě revize trestů za sexuálně motivované činy, rozšíření definice znásilnění, zmiňuje i prevenci a dostatečnou sexuální výchovu na školách. Své místo v programu má také manželství pro všechny, ke kterému si předseda Pirátů povzdechne, že ve Sněmovně už leží dlouho. „My už to prosadíme,“ dodává.

V oblasti školství slibují přivést dvacet tisíc odborníků z praxe a zavazují se bojovat proti školnému pro vysokoškoláky, současné školy považují za systém z minulého století. Následuje duševní zdraví, na které podle Piráta Štěpána Drtiny kandidujícího ve Středočeském kraji vláda úplně zapomněla.

Koalice myslí i na propojení s nejstarší generací. Pod pódiem stojí Piráti z řad seniorů, jež prezentuje transparent „Se seniory na palubě vrátíme zemi budoucnost.“ Ivan Bartoš dodává, že bez ohledu na věk trápí obě generace v podstatě stejné problémy a následně prosí mladé voliče, aby přesvědčili své vrstevníky jít k volbám.

Na závěr jsou ještě představeny mládežnické organizace obou koaličních stran Mladí Starostové i Mladé Pirátstvo a diváci pozváni na občerstvení v podobně sorbetů. Při odchodu ze sálu Vít Rakušan glosuje, že se představení programu mladým povedlo více než květnové zahájení kampaně.

Do předsálí po akci ještě přichází zástupci spolku Fridays For Future, aby předali oběma stranám vysvědčení v klimatické politice. Piráti dostávají trojku, Starosty hodnotí čtyřkou především kvůli tomu, že nejsou pro brzký konec uhlí.

Přestože se jednalo o akci mířenou na mladé voliče, průběh kupodivu nebyl streamován na sociálních sítích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..