Právě si prohlížíte Sen o svobodě: Komedie Berlín Berlín připomíná příkoří života ve východním bloku
Zdroj: snímek pod licencí Creative Commons

Divadlo Bez zábradlí minulý týden uvedlo českou verzi francouzské hry Berlín Berlín. Oceňovaná inscenace autorů Patricka Haudecoeura a Géralda Sibleyrase vrací českému publiku vzpomínky na život za komunismu. Režie Petra Svojtky a výborné obsazení jí dodávají potřebný ráz.

Milenecká dvojice Emma a Ludwig se na konci osmdesátých let snaží dostat z východního Berlína na Západ. Chtějí k tomu využít opomenuté sklepy přímo pod Berlínskou zdí. Emma se tedy nechá zaměstnat jako pečovatelka staré paní, která bydlí v bytě rovnou nad sklepy. Z pacientky se ale vyklube matka agenta tajné policie Wernera. Z apartmánu se za chvíli stává doupě plné špiónů a plán útěku se mladému páru značně komplikuje.

Režisér Svojtka už v první scéně určuje tón představení, když jeviště zaplnil množstvím dobových detailů včetně gigantických portrétů Stalina a Lenina. Celým sálem se ozývá zpěv Alexandrovců. Od první chvíle je tak jasné, že můžeme čekat přemrštěnou komedii bez špetky zjemnění.

V hlavní roli Ludwiga exceluje Karel Heřmánek mladší, který hlouposti a naivitě postavy dodává potřebnou dávku uvěřitelnosti. Výrazná je v roli Emmy i Nikol Kouklová, představení však dominuje Jiří Hána jako agent Werner. Jeho výkonu by se dalo vytknout jen, že místy působí snad až příliš groteskně.

Množství absurdních situací i humorných dialogů dává hře spád, jenž ovšem občas naruší jednoduché, místy až trapné vtipy. Diváka tak vytrhne z napětí například scéna, kdy si Dana Morávková v roli Wernerovy manželky vybírá sukni ze tří identických možností. Občasné ohrané vtipy ale vyvažuje množství výborného situačního humoru.

Berlín Berlín komicky a s nadsázkou ukazuje totalitní realitu osmdesátých let a francouzská komedie tak českému divákovi připomene, v jakých podmínkách se ve východním bloku žilo a proč tolik lidí, stejně jako ústřední dvojice, raději zvolilo cestu za svobodou.

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..