Druhé kolo senátních voleb jednoznačně vyhrála vládní koalice. Postoupivší kandidáti hnutí ANO z druhého kola byli veskrze poraženi: celkově bere ANO v letošních volbách tři místa plus jedno další společné s ČSSD. Uspěly jako nezávislé také kontroverzní exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Volební účast byla očekávatelně těsně pod dvacet procent.

Symbolickou ilustrací je jednoznačné vítězství předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nad jeho soupeřkou, trestně stíhanou v kauze Čapí hnízdo Janou Nagyovou (ANO), na jejíž kampani se hojně podílel také předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš.

I v drtivé většině dalších obvodů se žádné překvapení nekonalo: celkem spolehlivě tu uspěli současní senátoři spojení se stranami vládní koalice. Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) na Blanensku jasně porazila Antonína Žirovnického (ANO), starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) započne svůj třetí senátní mandát díky vítězství nad Miroslavem Lorencem (ANO).

První místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin na Jičínsku porazil krajského zastupitele Jaromíra Dědečka (ANO), starosta Chrastavy Michael Canov na Liberecku pohodlně zvítězil na Radkou Loučkovou Kotasovou (ANO). Předseda společného senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra v Ostravě porazil Miroslava Antla (za ANO), současná senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL) pak na Pardubicku někdejšího primátora Martina Charváta (ANO), další nezávislý senátor za lidovce Lumír Kantor zase v Olomouci porazil poslance Milana Brázdila (ANO). Dlouholetý senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer (ODS) pak přes těsnější souboj nakonec porazil Janise Sidovského (Senátor 21).

Bez překvapení jsou i úspěchy dalších výrazných postav nominovaných převážně vládní koalicí SPOLU, kteří se letos o Senát ucházejí nově. To je případ herce Tomáše Töpfera v Brně, kardiochirurga Jana Pirka, který na Praze 10 porazil dosavadní senátorku Renatu Chmelovou (za STAN a Zelené), na Praze 11 pak celkem jasně Hana Kordová Marvanová porazila stávajícího senátora Ladislava Kose (za Hnutí pro Prahu 11, Zelené, Senátor 21).

Z kandidátů opozičního hnutí ANO uspěli ve druhém kole pouze dva. Exposlankyně Věra Procházková, která se však na Karlovarsku utkala s kandidátkou SPD Evou Chromcovou. Okamurovci se v těchto volbách vlivem místní anomálie, kdy kandidátů spojených se stranami vládní koalice kandidovalo hned několik a navzájem si přebírali hlasy, dostali do druhého senátního kola vůbec poprvé v historii, v úspěch však tuto příležitost neproměnili.

Na Frýdeckomístecku pak ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Matušek uspěl nad kandidátem SPOLU Stanislavem Folwarcznym jako nezávislý kandidát s podporou ANO a ČSSD. Ředitelka hodonínského senior centra Ladislava Brančíková za ANO sice dlouho vedla, nakonec ji těsně porazila lidovkyně Eva Rajchmanová.

V Brně jasně uspěl stávající nezávislý senátor za ANO Jiří Dušek, který letos do voleb šel s podporou ODS a ČSSD, nad bývalým brněnským primátorem Petrem Vokřálem (za ANO). Jediného sociálnědemokratického senátora Jaromíra Strnada, který kandidoval i s podporou hnutí ANO, porazil při těsném souboji v Kutné Hoře lékař Bohuslav Procházka (KDU-ČSL).

Na Mostecku stávající nezávislou senátorku Alenu Dernerovou porazil primátor Mostu Jan Paparega, který kandidoval i s podporou vládní koalice Spolu. V Ústí nad Labem primátora Petra Nedvědického (ANO) porazil drtivě scénárista Martin Krsek (Senátor 21).

Vládní koalice se může těšit také z mandátů Jarmily Smotlachové (ODS), jež na Mělnicku jasně porazila exposlankyni ANO Andreu Brzobohatou, starostky Mořkova Ivany Váňové (KDU-ČSL) – ta na Novojičínsku nakonec porazila favorizovaného ředitele ostravského letiště Jaromíra Radkovského z ANO -, a ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého (za SPOLU) na Táborsku, jenž zvítězil nad stávajícím senátorem za ANO Jaroslavem Větrovským, obhajujícím svůj mandát za regionální hnutí Jihočeši.

Zajímavým fenoménem je úspěch dvou nezávislých kontroverzních kandidátek. První z nich advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, oblíbenkyně „alternativních“ médií spojená s kritikou vládních opatření proti šíření koronaviru, která na Kroměřížsku porazila Lucii Pluhařovou (ANO).

V Plzni potom proti starostovi Přeštic Karlu Naxerovi (TOP 09) poměrně překvapivě uspěla bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která proslula jako bojovnice proti feminismu a rovným ženským právům. Naposledy na sebe několik dní před druhým kolem voleb upozornila na sociální síti Twitter, když sexuální obtěžování označila za „přirozené chování všech samců a samiček“.

Ve druhém kole letošní obměny třetiny senátu rozhodovali voliči ve čtyřiadvaceti obvodech, hned tři noví senátoři byli zvoleni hned v prvním kole: starosta Letohradu a jmenovec současného premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL a Společně pro kraj) na Orlickoústecku, stávající senátor a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (za ANO) na Bruntálsku a další obhajující člen horní komory a navíc dosavadní 1. místopředseda senátu Jiří Růžička (za SPOLU) na Praze 6.

Nyní bude záležet na tom, do jakého senátního klubu se konkrétní úspěšní kandidáti přidají: ne vždy to je zcela jasné, protože mohou kandidovat s podporou více stran, či jako nezávislí. Obecně platí nepsané pravidlo, že nejsilnější klub má nárok na post senátního předsedy: po uplynulé dva roky jím byl s 27 mandáty společný klub ODS a TOP 09, klub STAN, který nyní oslabí, dosud držel 24 mandátů, lidovecký klub pak mandátů 12.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka pro Českou televizi uvedl, že si lidovci v horní komoře udrží vlastní senátní klub, a popřel tak spekulace, že po volbách vznikne společný senátní klub s občanskými demokraty a TOP 09 na bázi koalice Spolu. Devět mandátů dosud držel společný klub ANO a ČSSD, sedm pak společný klub hnutí Senátor 21 a Pirátů. Pro založení senátního klubu je potřeba alespoň pět mandátů, senátoři však do žádného vstupovat nemusí: jako nezávislý například v horní komoře nyní vystupuje Pavel Fischer.

Jistá obměna každopádně nastane minimálně ve vedení klubů: předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček vypadl na Mělnicku už v prvním kole, stejně jako předsedkyně klubu lidovců Šárka Jelínková.

Podle propočtů se zdá, že poměr sil zůstane téměř identicky zachován: společný klub ANO a ČSSD, tedy nejvýraznější zástupce opozice v senátu, vlivem proher ve druhém kole či neobhajování některých mandátů o pět z devíti mandátů oslabí, dva noví senátoři jej posílí, celkem tak bude mít šest mandátů. I když k nim přičteme dvě úspěšné nezávislé, pravděpodobně spíše protivládně naladěné senátorky, si vládní koalice udrží v senátu zdrcující většinu.

Volební účast podobně jako v předchozích letech dělala těsně pod dvacet procent, jen na Jihlavsku při ostře sledovaném souboji Vystrčila a Nagyové byla vyšší. Jak ji konstantně zvýšit, se zákonodárci hádají už roky. Zaznívaly návrhy na zavedení jednokolové volby, nebo konání až druhého, důležitějšího, kola souběžně s volbami komunálními.

Výhledově se však časem budeme namísto dílčích změn volebního systému muset zamyslet nad samotnou podstatou horní komory parlamentu, která dnes – více či méně právem – bývá označována za zkostnatělou strukturu, zbytečnou instituci či odkladiště „politických dinosaurů“. Začít je možno třeba tím, zda musí být horní komora uzavřena všem potenciálním kandidátům mladším čtyřiceti let, a spíš než pojistkou demokracie je svého smyslu „radou starší“, která ze své podstaty udržuje v politické debatě přítomný konzervativní světonázor.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Je mi jasné, že pokud se „odborníkům na mezilidské vztahy“ podaří navodit situaci, kdy každá dvojice před sexem sepíše pod dozorem právníka smlouvu, co, kdy a jak budou dělat (asi jako ve filmu 50 odstínů šedi), tak by to byl pro právníky zlatý důl. Je ovšem otázka, zda by se vůbec ještě rodily nějaké děti.
    Paní Kovářová je specialistka na rodinné právo, a, na rozdíl od mnoha „odborníků“, není hloupá a nevzdělaná, a proto chápe biologickou podstatu člověka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..