Česko si zvolilo novou třetinu Senátu. Výsledky ve 26 volebních obvodech (Zbyněk Linhart v obvodu Děčín byl zvolen již v prvním kole nadpoloviční většinou hlasů) ukazují, že jednoznačným vítězem voleb je hnutí STAN, které získává hned 10 senátních mandátů. Posílil však také jejich hlavní rival ODS. V následujících týdnech se zjevně mezi těmito uskupeními rozhoří boj o post předsedy Senátu, který nyní drží ODS. Vzhledem k tomu, že někteří kandidáti kandidují za víc uskupení nebo jako nezávislí, u nich není jasné, do jakého klubu se zařadí. I proto bude velmi záviset na povolebním vývoji. 

Výsledky senátních duelů jsou mnohdy překvapivé.

Do Senátu se nakonec nedostala bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová (nezávislá s podporou Zelených, hnutí Senátor 21 a Idealistů). V obvodě Brno-město ji porazil bývalé ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus (ODS s podporou TOP 09) se ziskem 57,71 procent hlasů.

Do Senátu se překvapivě nepodívá ani favorit voleb na Praze 5, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský (nestraník s podporou ODS, TOP 09 a STAN), porazil ho obhajující senátor Václav Láska (hnutí Senátor 21) se ziskem 54,5 % hlasů.

Na Praze 1 jasně zvítězila poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS s podporou TOP 09 a STAN) nad obhajujícím senátorem Václavem Hamplem (nestraník za KDU-ČSL, Praha sobě, Zelené a Senátor 21), získala 63,96 procent hlasů. Na Praze 9 pak obhájil svůj mandát senátor David Smoljak (STAN s podporou Pirátů a TOP 09) a porazil tak vojenského historika Eduarda Stehlíka (nestraník s podporou ODS a KDU-ČSL).

Ze Senátu vypadl podnikatel v oblasti hazardu a spolumajitel manipulativního webu Parlamentní listy Ivo Valenta (nestraník za Soukromníky), dosavadní senátor za obvod Uherské Hradiště. Neobhájil svůj mandát proti kandidátovi lidovců Josefu Bazalovi. V obvodu Kladno pak přesvědčivě zvítězila kandidátka Pirátů Adéla Šípová proti občanskému demokratovi Petru Bendlovi, který neuspěl ani s očerňující kampaní, ve které Šípovou obviňoval z toho, že chce „pomáhat uprchlíkům a integrovat nepřizpůsobivé”.

Debaklem jsou volby pro ČSSD, v druhém kole neuspěl žádný ze tří sociálně demokratických kandidátů: nad bývalým předsedou Senátu Milanem Štěchem zvítězil v Pelhřimově kandidát Svobodných Jaroslav Chalupský (Svobodní se tak vrací po loňském vypadnutí z europarlamentu na politickou scénu). Neuspěl místopředseda strany Michal Šmarda (ČSSD s podporou Zelených a hnutí Budoucnost) ve Žďáru nad Sázavou, ani Radek Sušil v Karviné. Těsně nad ním zvítězil kandidát hnutí ANO Ondřej Feber (jediný mandát pro vládní hnutí v letošních volbách).

Nyní se pravděpodobně rozhoří boj o předsedu Senátu. Na něj má právo hnutí STAN, které má nejsilnější klub. Jak již bylo zmíněno, u řady senátorů není jasné, do jakého klubu se zařadí, navíc se spekuluje o tom, že TOP 09, jejíž kandidáti uspěli, si založí vlastní senátorský klub (nyní zasedají senátoři TOP 09 v klubu STAN).

Volební účast činila 16,74 procent oprávněných voličů. Byla o něco vyšší než před dvěma lety.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..