Uplynulý týden se nesl ve znamení demonstrací. Zatímco před slovenským parlamentem v Bratislavě se sešli odpůrci očkování, v maďarské Budapešti se v rámci letošního Pridu demonstrovalo proti kontroverznímu zákonu, který zakazuje zmínky o LGBT ve školách či v médiích. 

Uplynulý politický týden byl ve znamení demonstrací. Ta mediálně nejexponovanější proběhla v pátek před slovenským parlamentem v Bratislavě a sešli se na ní odpůrci povinného očkování. Vykřikovali hesla jako „Slovensko nedáme” nebo „gestapo” (mimochodem šlo shodou okolností často souběžně o příznivce fašisty Mariana Kotleby) a pokusili se do parlamentu násilně vtrhnout.

Následkem protestů v parlamentu sešlo ze zákona, který by zavedl výhody pro očkované v případě opětovného zavedení lockdownu. Z podpory totiž couvla koaliční strana Jsme rodina (mimochodem, lídr této strany Boris Kollár má shodou okolností v rámci svých deseti tradičních rodin jedenáct dětí). V sobotu potom slovenští poslanci došli ke kompromisu.

Protestovalo se i kousek na jihovýchod, v maďarské metropoli Budapešť. Letošní ročník zdejšího LGBT festivalu Pride se totiž proměnil v demonstraci za práva sexuálních menšin v souvislosti s posledním zákonem z dílny vládní konzervativní strany Fidesz, který zakazuje osvětu a zobrazování homosexuality či změny pohlaví na školách či v jakýchkoliv materiálech, k nimž mají přístup děti a mladí lidé do 18 let.

Právě v souvislosti s tímto zákonem v reakci na unijní kritiku maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil konání referenda „o ochraně dětí“. Maďarští voliči tak budou údajně odpovídat na otázky jako: „Souhlasíte s tím, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učilo o sexuální orientaci?“ nebo „Měl by být bez jakéhokoliv omezení dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci?“ No, řekněme, že maďarská pravicová vláda by certifikát seriózního sociologického centra zřejmě nezískala.

V jihoamerickém Chile se homosexuálům naopak poštěstilo. Zákon o stejnopohlavním manželství včetně adopce schválil v týdnu tamní senát, očekává se, že jej brzy posvětí i poslanci.

To v Česku na manželství pro všechny stále čekáme. I když, přece jenom nějaký posun na poli lidských práv tu uplynulý týden přinesl. V minulosti protiprávně sterilizované ženy (v praxi především Romky), získají od státu odškodnění – zákon o tom schválil Senát a míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..