Uplynulý politický týden byl opravdu pikantní. Dominovala mu kauza už bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, důležité bylo ale i poznání, jak jako společnost vnímáme některá zásadní témata.
Už třetí týden probíhá mistrovství světa v hokeji. Jeho průběh nově poznamenal nešvar s běloruskou vlajkou.
Nejdřív doplňme kontext: Bělorusko v neděli uneslo letadlo společnosti Ryanair na linkovém letu Athény-Vilnius. Minsk informoval letadlo o bombě a o nutnosti přistát na nejbližším letišti. Přestože bylo blíž Vilniusu (hlavní město Litvy), tak běloruská letová kontrola rozhodla, že přistane v Minsku. Piloty měla v případě pochybností přesvědčit běloruská stíhačka s raketami vzduch-vzduch. Skutečnou záminkou pro přistání letadla v Bělorusku byl ovšem fakt, že na palubě cestoval běloruský opoziční novinář, který se s ruskou přítelkyní vracel z dovolené.
EU na událost zareagovala prakticky ihned a ukončila přelétání hranic mezi členskými státy a Běloruskem. Únos letadla rovněž ukazuje, že Bělorusko a Rusko si teď jdou ruku v ruce. Tamější vůdce Alexandr Lukašenko by si pravděpodobně něco takového nedovolil, pokud by mu k tomu Kreml nedal souhlas.
A teď zmíněný nešvar s vlajkou. Starosta Rigy, která pořádá světový hokejový šampionát, v reakci na událost stáhl oficiální červeno-zelenou běloruskou vlajku a nahradil ji červeno-bílou, kterou používá běloruská opozice. Šéf hokejové federace ho následně vyzval, aby vrátil oficiální vlajku, nebo stáhnul vlajku hokejové federace. Starosta si vybral druhou možnost.
Pomyslný Den D se však odehrál v úterý. Začali jsme ranní zprávou Hospodářských novin, podle kterých exprezident Václav Klaus po revoluci poskytl Sovětskému svazu půjčku ve výši 1,3 miliardy dolarů. Tu pak měl Rusům odpustit současný prezident Miloš Zeman, a to v době, kdy byl na přelomu století premiérem. Klaus závěry článku odmítl s tím, že jde o snahu mu zabránit v návratu do politiky.
Politickou scénou poté zatřásl odchod ministra zdravotnictví Petra Arenbergera a návrat Adama Vojtěcha (za ANO), který resortu šéfoval do loňského září. Arenberger byl kritizován kvůli špatně vyplněným majetkovým přiznáním, která se postupně rozrostla o desítky pozemků a nemovitostí. Sám to obhajoval lidskou chybou, ale bylo jasné, že dřív nebo později bude odstřelen. A stalo se to dřív, než jsem osobně čekal.
Ještě méně jsem čekal jmenování Vojtěcha. Opozice ho viní za zpackané léto, a pro část populace se stal velmi nepopulárním. Osobně v tom vidím vyschlou personální politiku premiéra, který už nemá kde brát. Nikdo asi nechce mít s Babišem cokoliv společného, zejména když mu jde primárně o PR.
A proč to tedy Vojtěch nakonec vzal? Současný ministr zdravotnictví má slíbený post velvyslance ve Finsku. Podle mě mu nejspíš bylo sděleno, že o tento post může snadno přijít. A tak se na resort vrátil.
Ferigate
Nejdůležitější zprávou dne se však nakonec stala tzv. Ferigate. Kauzu už exposlance TOP 09 Dominika Feriho nikdo nepřehlédl. Dokonce ani premiér, který ji však „nechal bez komentáře“.
O co jde? Novináři Alarmu Apolena Rychlíková a Deníku N Jakub Zelenka zmapovali, jak měl exposlanec TOP 09 Dominik Feri podle svědectví znásilit a obtěžovat asi desítku žen. Jejich pátrání začal tweet ptající se, proč se média nezabývají oběťmi údajného obtěžování žen Dominikem Ferim. Novináři jich následně několik našli a sepsali jejich výpovědi do článku. Ten způsobil odchod Feriho ze Sněmovny i ze strany a vyvolal velkou společenskou debatu.
Článek obsahuje podrobná svědectví, tak si ho prosím přečtěte, předtím než si uděláte názor. K dispozici je na webu Deníku N i Alarmu.
Pro zamyšlení si pak můžete přečíst názor, který nevybočuje ani na jednu stranu.
https://twitter.com/matschneid/status/1398649244035264514
V pátek byl v Praze zbit šéfredaktor gay magazínu Lui Jakub Starý. Podle něj proto, že se drželi s přítelem na ruce. Jestli tak vypadá realita České republiky, tak máme Západ v čem dohánět. Hrozné je na tom nejen to, že někdo napadl jiného člověka, ale především důvod, který za útokem stál. Člověk s LGBT+ komunitou nemusí souhlasit, ale pořád je to neomluvitelné.
Poslední důležitou událostí minulého týdne je rozvolnění opatření. V pátek k němu přistoupil staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, na kterého budeme vzpomínat hlavně proto, že vždy rozvolňuje na léto. Od pondělí se tak otevřely vnitřní prostory hospod a dalších provozoven. Vláda rozvolnění obhajuje tím, že jim prodlužující uzavírku zákazal soud.
Neporušovat zákony v boji proti koronaviru by určitě bylo fajn, zvlášť pak ty, které si vláda sama napsala. Změny týkající se rozvolňování vyjmenoval ministr zdravotnictví na Twitteru:
Mění se i testování:
Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.