Uplynulý týden se pro mnohé stále nesl v monotonním duchu. Většina studentů se pořád učí on-line a řada obchodů zůstávala zavřená. Druhá část se ale dneškem mění. Vítejte u nového seriálu Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů komentuje uplynulý týden.

Kdo nás sleduje již delší dobu, tak si jistě vzpomíná na pravidelné shrnutí politického týdne. Rozhodli jsme se tento koncept oprášit a lehce ho vylepšit. Komentářovou formou vám shrneme to podle nás nejdůležitější, co se za uplynulých sedm dní stalo. Většinou zde potkáte mě, Šimona Rognera a Vojtěcha Petrů.

Minulým týdnem hýbala kauza minstra vnitra Jana Hamáčka. Ten měl podle reportéra serveru Seznam Zprávy Janka Kroupy na tajné schůzce s šéfy bezpečnostních složek jednat o výměnu promlčení kauzy Vrbětice za vakcíny Sputnik V a za možnost konání summitu Biden-Putin v Praze. Tento spor rozdělil jak společnost, tak i novináře.

Hamáček na to reagoval zcela jednoznačně a kategoricky to odmítal. Kvůli této kauze se dvakrát sešli na tajném jednání poslanci (bez kamer), na které si pozvali šéfy bezpečnostních složek. Hamáček se pak dokonce rozhodl se zažalovat reportéry Seznamu o 10 milionů a požádal omluvu od od koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kteří jeho chování označili za vlastizradu. Ti to odmítli. Hamáčkovu verzi ohledně cesty do Moskvy a jejího účelu zkritizoval mimo jiné pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Den nato ho Hamáček vyhodil z dozorčí rady České pošty.

Druhou důležitou událost má na svědomí Hrad. Nejmenování šéfa BIS Michala Koudelky generálem (poněkolikáté po sobě) se už stalo tradicí. Zda by si to letos zasloužil jako poděkování celé BIS za práci v kauze Vrbětice, necháme na každém z vás.

Michal Koudelka na oznámení prezidenta Miloše Zemana reagoval takto:

Velkým překvapením pro některé byl nový průzkum České televize. Podle něj vládní hnutí ANO překonala koalice SPOLU, přičemž na prvních dvou místech jsou současná opoziční uskupení.

Pozitivní zpráva na závěr. Přes milion lidí v České republice má ukončeno očkování, tzn. obě dávky nebo jednu u jednodávkové vakcíny.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..