V minulém týdnu ustaly boje mezi Izraelem a Palestinou, v návaznosti na to pak utichly i kulturní války mezi fanoušky jedné či druhé strany na českém Twitteru. Mír ale netrval příliš dlouho, další sporná témata na sebe nenechala dlouho čekat. Své volební kampaně totiž zahájily obě velké opoziční formace: středový liberální blok Pirátů a hnutí STAN a pravicová konzervativní trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09.

Právě u Pirátů a Starostů vzbudilo při jejich úterním představení kampaně pozornost nízké zastoupení žen na úvodní tiskové konferenci. Tam vystoupili lídři zúčastněných stran, Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) a krom nich také lídři kandidátek a další vrcholní politici obou uskupení: mezi nimi dvanáct mužů a jediná žena. Když pomineme, že zastoupení žen úvodní tiskové konferenci koalice kritizovali v rámci kopnutí si často lidé, kteří jindy při zmínce o rovnosti pohlaví mluví o genderovém džihádu, participace žen v české politice je problém dlouhodobě.

„Poměr zastoupení ale bohužel není ve finále vyrovnaný, což je dáno i výrazně menším počtem uchazeček o přední čela kandidátek. Na tom bychom rádi zapracovali. Jsme si totiž dobře vědomi potřeby většího zastoupení žen v politice a nadstandardních překážek, které k tomu musí mnohdy překonávat,“ odpověděl předseda Pirátů Ivan Bartoš webu Aktuálně.cz na otázku ohledně malého zastoupení žen v rámci koalice Pirátů a STAN.

V současné Poslanecké sněmovně tvoří ženy zhruba pouze pětinu zákonodárců, v nynější vládě sedí ženy čtyři (ministryně financí Alena Schillerová je navíc zároveň vicepremiérkou), příští Sněmovna, potažmo z ní vzešlá vláda, zřejmě zásadní obrat nepřinese. Ukazuje to pohled na obě opoziční formace, které mají největší šanci společně na podzim převzít moc. Byť diskusi vzbudili zejména Piráti a Starostové, žalostně je na tom i pravicová trojkoalice SPOLU. Oba opoziční bloky mají pouze jedinou lídryni krajských kandidátek. Oba je mimochodem mají v Praze: Olgu Richterovou (Piráti), respektive Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09).

V rámci boje s dezinformacemi

Postupme dále: v pátek při úvodním zápase s Ruskem na letošním hokejovém mistrovství světa česká reprezentace prohrála 3:4. Na Pražském hradě poté večer v dobré náladě ohlásili, že tiskové oddělení prezidentské kanceláře přestane poskytovat odpovědi vybraným médiím: konkrétně webu Seznam Zprávy, týdeníku Respekt, Deníku N a pořadům České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Prý je to v rámci boje s dezinformacemi, proč tak nebyla na blacklist zařazena i všechna ostatní média, není známo.

Pokračoval skandál kolem nesrovnalostí v majetkovém přiznání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, ten však stále odmítá rezignovat. V redakci Seznam Zpráv už se na to nemohli dívat a pokusili se ministrovi za hnutí ANO nenápadně naznačit, co má slušný politik v případě podobného skandálu dělat.

„Bohužel se nám povedla taková noční můra online žurnalistiky – omylem vydat článek, který není určený k vydání, ale v případě podobných kauz se běžně pro jistotu připravuje. Ihned jsme ho stáhli (ale stopa ve vyhledávači zatím tak jednoduše zahladit nejde). Omlouváme se,“ napsal v oficiálním vyjádření web Seznam Zprávy.

A na závěr krátce za zahraničí: v Chorvatsku proběhly komunální volby. Zatímco na místních úrovních a v menších městech udrželi své pozice vládní konzervativci premiéra Andreje Plenkoviće, v metropoli Záhřebu uspěla koalice několika menších radikálně levicových stran.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..