Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 27. ledna

  • Deník N napsal, že diplomaté Severní Koreje chystali pašování zbrojního materiálu a dronů z Česka přes Afriku a Čínu do hlavního města své země Pchjongjangu. Transakci zachytila a zarazila Bezpečnostní informační služba, která informaci potvrdila.
  • Nedávno zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) posmrtně obdrží od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Na jeho počest bude rovněž 3. února vyhlášen státní smutek.

Úterý 28. ledna

  • Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) odebrat dávky rodičům záškoláků narazil u ministerstva školství. Maláčova plánuje sloučit příspěvek a doplatek na bydlení v jednu částku, na kterou by například neměli nárok ti, jejichž děti by měly sto zameškaných hodin za pololetí z nezdravotních důvodů.
  • Česko v loňském roce z rozpočtu Evropské unie obdrželo o 68,5 miliardy korun více, než do Bruselu zaplatilo. Celkové příjmy z rozpočtu EU činily 119,9 miliardy korun, platby opačným směrem dosáhly 51,4 miliardy.
  • Americký prezident Donald Trump v úterý představil svůj mírový plán pro Blízký východ, v němž navrhuje dvoustátní řešení – vznik nezávislé Palestiny a zachování Izraele. Oběma stranám chce Trump nechat na vyjednání čtyři roky. Izrael návrh podporuje, předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ho ale odmítl.
  • V úterý odpoledne vyšlo najevo, že předseda slovenského parlamentu Andrej Danko byl od září roku 2013 v kontaktu s Alenou Zsuzsovou, obžalovanou v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Ve zprávách k ní vyjadřoval mimo jiné silnou romantickou náklonnost.

Středa 29. ledna

  • Skupině 45 senátorů vadí, že na zvýšení rodičovského příspěvku z 220 000 na 300 000 korun nedosáhnou všichni rodiče dětí do čtyř let věku. Zákon tak napadnou u Ústavního soudu.
  • Všechny proplacené projekty holdingu Agrofert, které Evropská komise řeší kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, byly podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Šíra a ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána uznány za způsobilé.
  • Senátoři ve středu schválili nominaci Pavla Šámala na post ústavního soudce, podpořilo ho 61 senátorů. Stávajícího předsedu Nejvyššího soudu nominoval prezident Miloš Zeman.
  • Evropský parlament ve středu večer schválil dohodu o brexitu. Poslanci podpořili smlouvu, která umožnila uspořádaný odchod Spojeného království z EU, v poměru 621 hlasů proti 49.

Čtvrtek 30. ledna

  • Komise zřízená ruským prezidentem Vladimirem Putinem pro realizaci ústavní reformy zvažuje přejmenování funkce prezidenta na název „vrchní vládce“.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil ve čtvrtek ústním interpelacím v Poslanecké sněmovně. Poslanci se ho ptali mimo jiné na špiclování občanů skrze nové elektronické dálniční známky či okolonosti přidělení dotace na linku na toustový chléb pro pekárnu z holdingu Agrofert.
  • Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek večer kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze.

Pátek 31. ledna

  • Krajský soud v Praze v pátek poslal bývalého středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha kvůli manipulaci veřejných zakázek kraje a krajských nemocnic na osm let do vězení. Rozsudky nejsou pravomocné.
  • Podle nepravomocného rozsudku pražského krajského soudu má společnost Metrostav zaplatit 10 miliónů korun a navíc se nesmí tři roky účastnit veřejných výběrových řízení. Případ se týká druhé části kauzy Davida Ratha kolem manipulací veřejných zakázek. Případný zákaz by byl pro stavební firmu velkou ranou.
  • Čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min požádal Česko kvůli nákaze novým koronavirem o humanitární pomoc. „Nouzové zásoby jsou primárně určené pro ČR,” odpověděl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Šagr.
  • Spojené království Velké Británie a Severního Irsku v pátek o půlnoci opustilo Evropskou unii. Poprvé v historii tak Unie přichází o svého člena. Británie, která do EU vstoupila v roce 1973, si brexit odhlasovala v referendu v červnu 2016.
  • „Odchod Británie z Evropské unie není koncem, ale začátkem a okamžikem národního obrození a změny,” prohlásil britský premiér Boris Johnson. EU se podle něj vyvinula směrem, který Británii nevyhovuje.

Sobota 1. února

  • Americký Senát odmítl předvolat svědky v procesu s prezidentem Donaldem Trumpem. Proti se vyslovilo 51 senátorů, pro jich hlasovalo jen 49. Závěrečné hlasování o ústavní žalobě se uskuteční ve středu, Trump bude téměř jistě osvobozen.
  • Česká republika nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možnosti, aby vyhověla čínské žádosti o humanitární pomoc kvůli šíření nového koronaviru. Česko prý potřebuje své zásoby pro své občany.

Neděle 2. února

  • Pět Čechů a dva Slováci se ve francouzském speciálu dopraví z čínského Wu-chanu zpět do Evropy. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by Češi měli na území Francie dorazit odpoledne, následně se přesunou do Bruselu, kde přesednou na český speciál.
  • Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhne v pondělí vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek v rámci humanitární pomoci Číně kvůli šíření nového koronaviru.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..