Je tu další díl našeho pravidelného seriálu Shrnutí politického týdne. Dnes se zaměřujeme více na informace, doplněné o názory autora.
Návrh na razantní zvýšení minimální mzdy má problém. Proti návrhu ČSSD na růst na 18 tisíc korun, tedy meziročně o skoro 20 procent, se postavila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Osobně mi to přijde jako další uplácení voličů, na druhou stranu cílová skupina tohoto zvýšení si nedokáže uvědomit, že to ublíží právě jí.
Minimální mzda není ekonomický ukazatel. Jedná se o čistě politické rozhodnutí, kterým politická reprezentace určuje, pod jakou hladinou se mzdy nebudou smět pohybovat. Debatuje se od ní už od začátku června, kdy jsem s tím na svém Twitteru nesouhlasil.
Krátce k argumentům zastánců zvýšení minimální mzdy: argument vyšší poptávky po práci v létě můžeme brát jako validní, ovšem stejní zaměstnanci o svoji práci nutně přijdou po konci jejich poptávky. Argument, že země střední Evropy východně od nás ji mají vyšší, je nesmyslný, jelikož minimální mzda nikdy nebude validním ekonomickým ukazatelem.
Argumentaci ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) si můžete pustit níže ve videu.
Americký prezident Joe Biden má za sebou svoji první zahraniční cestu v Evropě. Ta pro nás, Evropany, měla zásadní vliv. Biden se během ní setkal nejen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale především nám zaručil pokračování dobrých vztahů mezi USA a EU a ukončil Trumpův skepticismus vůči evropským členům NATO.
Pokrok přinesla střet předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a Pirátů. Ti na premiéra chtějí podat žalobu, protože je nařknul, že chtějí do lidem do bytů nastěhovat migranty. Kauza bude jistě velmi zábavná, podobných navíc do voleb uvidíme určitě více. Piráti momentálně vedou v průzkumech a všichni za nimi do nich budou pálit ostrými.
Důležitější zprávou je dohoda ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) s opozicí, která přestala blokovat zákon spojený s tendrem na dostavbu jaderné elektráyn Dukovany. Toho se tak nebudou moct zúčastnit firmy z Číny a Ruska, jak opozice kvůli bezpečnostnímu riziku požadovala. Konečně!
Ve čtvrtek se v Praze na Václavském náměstí na rohu Opletalovy ulice otevřela první pobočky irského módního řetězce oblečení Primark. Jak ve čtvrtek, tak v pátek nedočkaví lidé vytvořili dlouhé fronty. Ve vedrech je jeli kropit i hasiči.
Sputniku už odzvonilo
Ruská vakcína Sputnik V zapříčinila před několika měsíci vládní krizi na Slovensku, která vyústila v rezignaci tehdejšího premiéra Igora Matoviče a jeho přesun na resort financí. Tento týden se na Slovensku rozhodli ukončit registraci pro očkování touto ruskou vakcínou k 1. červenci z důvodu nezájmu občanů se jí nechat naočkovat. Podobný osud by ruské vakcíny zažily nejspíš i u nás. Zatím se nám daří dobře očkovat i bez nich, tak doufejme, že současný trend bude pokračovat.
Svoji kampaň zahájil minulý týden trojspolek Trikolóry, Svobodných a Soukromníků, který povede předsedkyně prvního subjektu Zuzana Majerová Zahradníková. Hlavním heslem je „Máme právo žít“, konzervativní uskupení kandiduje do sněmovních voleb s cílem „vrátit normální svět“. Politologové jejich šance po odchodu Václava Klause mladšího hodnotí jako mizivé. Bude ovšem zajímavé sledovat, jak moc promluví, společně s Přísahou Roberta Šlachty, do výsledku voleb.
Politická dohra Ferigate
Kandidátky do voleb do Poslanecké sněmovny jsou omezené. Po kauze Ferigate, která silně zasáhla českou společnost, se na kandidátce koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) uvolnilo čtvrté místo. To po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim zaujme starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který se proslavil ostraněním sochy maršála Koněva.
Razantní krok v pátek udělala pojišťovna Generali, která se rozhodla přestat pojišťovat uhelné elektrárny ČEZu. I když se určitě najde jiná pojišťovna, která elektrárny pojistí, jde o zajímavý krok, který nemá zatím v Česku obdoby.
V pátek se nenudila ani Sněmovna a schválila ústavní zákon zakotvující právo bránit se zbraní. Člověk se může ptát jen, proč mají poslanci zapotřebí toto právo vkládat právě do nejvyššího zákona země…
Co dává větší smysl, i když se mi to moc nelíbí, je schválení možnosti klouzavého mandátu. Ten zaručí, že pokud je člen vlády (ministr či premiér) zároveň poslancem, může jeho místo v dolní komoře zaujmout náhradník, tak aby se mohl věnovat čistě práci na ministerstvu. Osobně se mi líbí spíš britský systém, kde ministr musí být politik, co byl přímo zvolen do parlamentu.
V Teplicích v sobotu po policejním zásahu zemřel muž, příslušník romské menšiny. Na sociálních sítích začal být zákrok připodobňován ke smrti George Floyda v minulém roce, která nastartovala hnutí Black Lives Matter. Mezi oběma úmrtími je však rozdíl. Smrt George Floyda byla vraždou, zatímco sobotní smrt byla způsobena drogami, což už prokázala pitva. Více najdete na serveru romea.cz, kde naleznete i video zákroku příslušníků policie.
Nedělní marketingový pořad premiéra „Čau lidi“ přineslo zajímavý začátek, a to ukázku jeho fotbalových schopností. Jednou z nejdůležitějších zmíněných informací je otevření registrace k očkování pro děti ve věku 12 až 15 let, a to od 1. července.
Ve stejný den se na pražském Václavském náměstí konala demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii, namířená proti vládě. Dav zaplnil horní třetinu náměstí, podle pořadatelů přišlo asi 5 tisíc lidí.
V USA pak byl schválen 19. červen jako federální svátek, který bude připomínat konec otroctví. Zvýší se tím počet federálních svátků na dvanáct. Na oblíbenou českou větu „A komu tím prospějete“ jde odpovědět zde snadno – jde o krásný symbol, který má cenu.
Dnes, v pondělí, se ministři zahraničí členských zemí EU jednoznačně shodli na sankcích proti Bělorusku. Sdělil to na svém Twitteru ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). Zda to reálně pomůže, ví jen člověk s křišťálovou koulí. Opět jde ale o důležitý symbol, který si můžeme dovolit.
Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.