I přes snahu premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše udělat v rámci předvolební kampaně téma z uprchlíků, jejichž záplava nám údajně hrozí pod vládou neomarxistických Pirátů, byl uplynulý týden ve znamení pokračující kauzy Ferigate. Deník N a Alarm přinesly v novém textu další svědectví žen, které měl exposlanec TOP 09 Dominik Feri sexuálně obtěžovat.

Novináři Apolena Rychlíková a Jakub Zelenka dali v druhém článku prostor mimo jiné ženě, kterou měl Feri v šestnácti letech zdrogovat a sexuálně obtěžovat. Text ve čtvrtek vzbudil další vlnu reakcí, byť jej poněkud zastínil úspěch tenistky Barbory Krejčíkové na turnaji Roland Garros.

Kontroverze však vyvolalo také prohlášení, kterým Deník N na svém webu a v tištěném vydání článek doplnil. Nezávislý deník zdůraznil, že text je posledním podobného druhu a že prošel důkladnou editoriální kontrolou: „Tento text rovněž uzavírá jednorázovou spolupráci redakcí Deníku N a Alarmu. O této věci i všech ostatních budou redakce dál psát samostatně”. Podle spekulací na sociálních sítích se Deník N zalekl kritických reakcí na spolupráci s vyhraněně levicovým Alarmem. Už s těmi „komunisty” kooperovat nebudeme, nerušte prosím předplatné, děkujeme.

Reakcí na kauzu Ferigate byla také mimořádná středeční sněmovní schůze, na které poslanci řešili právě sexuální násilí. Schůzi iniciovala poslankyně Barbora Kořanová (ANO), která navrhla změnit definici znásilnění tak, aby byl k sexu nutný jasný souhlas zúčastněných. Poslanci však středeční debatu nedokončili.

Nezařazena na kandidátku. Kvůli homosexuálním sňatkům

Právě zmíněná poslankyně Kořanová nebyla jenom o pár dní dřív zařazena na kandidátku hnutí ANO do podzimních sněmovních voleb. Krajské předsednictvo hnutí v jejím domovském Plzeňském kraji to odůvodnilo mimo jiné nehájením zájmů ANO ve věci homosexuálních sňatků. Kořanová patří k nejvýraznějším sněmovním podporovatelům zákona, který by umožnil uzavírat manželství také stejnopohlavním párům, v dubnu iniciovala mimořádnou sněmovní schůzi, na níž došlo k postoupení tohoto tisku do druhého čtení.

Hnutí ANO je přitom v otázkách práv LGBT dlouhodobě rozštěpěné, na druhou stranu sám lídr hnutí Babiš zavedení stejnopohlavních sňatků podporuje. Důvod nazařazení Kořanové na kandidátku tak není zcela jasný, sama poslankyně pro Deník N prohlásila, že odůvodnění stejnopohlavními sňatky považuje za zástupné.

Osvěta ohledně sexuálních menšin u dětí? V Maďarsku zákaz

Každopádně, zatímco v Česku se zatím jenom nezařazuje na kandidátky za podporu práv LGBT, v Maďarsku se v omezování lidských práv nadále přitvrzuje, jak se ukázalo v uplynulém týdnu. Poslanci Orbánovy národně-konzervativní vládnoucí strany Fidesz předložili návrh zákona, který by mimo jiné zakázal osvětu týkající se sexuálních menšin mezi mladými lidmi. Mezi dětmi a mladistvými do 18 let by nesměly být rozšiřovány texty nebo filmy, které se věnují homosexualitě nebo změně pohlaví, osvěta v tomto směru by byla zakázána také na školách. Jedná se o podobný zákon, jaký v roce 2013 zavedlo Putinovo Rusko.

Politici Fideszu na sexuální menšiny dlouhodobě verbálně útočí, už dříve ústavně zakázali stejnopohlavní manželství, loni pak zakázali také úřední změnu pohlaví. Nový návrh však kromě toho, že omezuje přístup k informacím a podpoře pro mladé lidi hledající svoji identitu, rovněž podstatně zasahuje do svobody projevu. O zákonu se má hlasovat tento týden. Výsledek je zřejmě předem jasný, vzhledem k tomu, že vládní strana má v parlamentu dvoutřetinovou většinu. Kolik maďarských konzervativních politiků se večer po jednání odebere na gay orgie, už je však otázkou.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..