Právě si prohlížíte Sídlo CNC obsadili aktivisté, akci rozpustila policie

Před sídlem mediálního domu Czech News Center protestovala organizace Limity jsme my. Nelíbí se jim vliv vlastníka Daniel Křetínského, který zbohatl přes fosilní paliva, na svá média. Akce skončila po obědě policejním zásahem.

Podle informací od organizátora protestu se ve středeční ráno v pražských Holešovicích sešlo asi 50 lidí. Obsadili parkoviště před vchodem do budovy CNC, kde postavili kovovou konstrukci, na které byla zavěšena dvojice protestujících. Blokádu doplňovalo skandování hesel, hudba i satirické noviny Stesk.

„Daniel Křetínský systematicky ohýbá veřejnou debatu ve svůj prospěch. Bylo to dobře vidět nedávno při pokusu odkoupit síť NET4GAS, o kterou soutěžil se státem. Jeho média státní plán vytrvale kritizovala a o obchodu psala dvakrát častěji než všechna ostatní,“ vysvětluje nespokojenost protestujících Klára Suková, tisková mluvčí spolku Limity jsme my. 

Právě díky při s ministrem Síkelou se miliardář naposledy dostal do veřejného povědomí. Ministr průmyslu a obchodu naznačil, že je podezřelé, jak o celém sporu informují Křetínského média. CNC ale jakékoliv ovlivňování obsahu odmítá. Daniel Křetínský vlastní například deník Blesk, ekonomický server e15 nebo zájmové časopisy jako Svět motorů.  Podle některých spekulací může mít mediální magnát zájem i o vydavatelství Mafra, to nově patří Karlu Pražákovi. Mimo Českou republiku je mediálně aktivní také ve Francii, patří mu například noviny Le Monde. 

K akci se vyjádřil i Křetínského mluvčí Daniel Častvaj: „Možná by neuškodilo, kdyby si tato partička extremistů něco o našich firmách zjistila z veřejných zdrojů. Třeba, že v domicilu EPH, tedy v Česku, jen za rok 2022 odvedeme za daň z příjmu a emisní povolenky přes deset miliard korun a to přesto, že naprostá většina našich aktiv se nachází v zahraničí. EPH rovněž patří mezi největší dekarbonizátory v Evropě a v roce 2025 bude prakticky bez uhelných aktiv. Ovlivňování redakčního obsahu jednoznačně odmítáme,“ řekl Častvaj ČTK.

Okolo půl desáté na akci dorazili policisté, ty na místo zavolal anonymní oznamovatel. Protestující byli požádáni, aby prostranství opustili, po vzájemné poradě jich část odešla a část setrvala. V půl dvanácté pak policisté po opakovaných výzvách proti demonstrantům zakročili. „Aktuálně zasahujeme v ulici U Průhonu v Praze 7, kde skupina aktivistů obsadila soukromý pozemek. Zákonné výzvy, aby pozemek opustili a zanechali protiprávního jednání nebyly úspěšné, proto policisté museli zakročit a 19 osob za použití donucovacích prostředků zajistili,” komentuje zásah Policie ČR na Twitteru. Dvojici zavěšenou ve vzduchu následně sundavali pomocí žebříku. 

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..