Vánoční hity byly letos skutečně zajímavé, to nemohu říct. A tak jim nebudu dělat reklamu. Taylor Swift pak reklamu určitě nepotřebuje, ale co se dá dělat, když si ji zaslouží. Letos překvapila fanoušky už druhým albem, tentokrát pojmenovaným Evermore. Singlem měsíce se tedy stala úvodní píseň, k níž dorazil i umně vyvedený videoklip. Mé doporučení však směřuje k celé desce.

Stejně jako v podzimním Folklore se Taylor Swift i v zimním Evermore odklání od mainstreamového popu, který z největší části formoval její úspěch v uplynulém desetiletí. Spousta z písní se obejde pouze s klavírním doprovodem a zpěvem. Jiné, Willow budiž příkladem, dávají prostor například pěkné kytarové lince.

Výjimečné jsou pak texty všech písní, které se skutečně vyplatí poslouchat. A není to složité, právě díky jednoduchosti hudební složky, ve které je, jak se říká, ona pověstná krása. Za zmínku stojí i povedený videoklip k Willow, který navazuje na klip k singlu Cardigan z předchozího alba. Je plný metafor, každému se musí vybavit Alenka v říši divů. Stejně divotvorná je i celá skladba.

Výhradně Willow a Evermore jsem věnoval článek proto, že je považuji za skutečně povedený počin jedné z nejúspěšnějších umělkyň uplynulé dekády. Věřím, že díky podobným experimentům, a zároveň vlastně i tahům na jistotu v tom nejlepším slova smyslu, bude úspěch Taylor Swift pokračovat.


V seriálu Singl měsíce každý měsíc doporučím singl, který mě v poslední době nejvíce oslovil. Nejedná se o výběr nejlepšího hudebního počinu ani o kritické zhodnocení produktu. Jde o osobní dojem a výběr z hudebního spektra, které poslouchám a kterému se věnuji. To také samozřejmě neobsáhne veškeré hudební žánry a interprety. Přeji příjemné čtení a ještě příjemnější poslech.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..