Většina z nás určitě zná den žen nebo den matek, ale troufnu si tvrdit, že málokdo z vás ví, který významný den připadá na 28. března.

Dnes tomu je 427 let od narození Jana Amose Komenského, který výraznou měrou přispěl ke zkvalitnění vzdělávání.

Narodil se na Moravě, ale zemřel v Nizozemsku, kde strávil velkou část života. Do historie se zapsal především jako pedagog, filozof, biskup a spisovatel. Mezi jeho nejznámější díla patří jazykové příručky – Brána jazyků otevřená a Svět v obrazech, ale především Labyrint světa a ráj srdce, které je dodnes součástí maturitních kánonů.

Co se týče jeho působení ve vzdělávání, snažil se o rovnost mezi žáky, v tom smyslu, aby byli ve třídě stejně staří a vzdělaní studenti. Zároveň prosazoval školu hrou, kde se klade důraz na osahání si učiva a praktickou část výuky.

Z jeho pedagogických příruček je nejvýznamnější Didactica magna. Vzdělávání by podle Komenského mělo být složena ze tří částí – znalosti, mravní výchova a náboženství. Zároveň by se měla brát v potaz individualita dítěte, názornost, přizpůsobení věku dítěte a vyučování by mělo probíhat od jednoduššího po nejtěžší.

V té době byly jeho metody opravdu průlomové. Většina z nich se zachovala dodnes, nebo dala základ zásadám používaným pedagogickou psychologií.

Není tedy divu, že se, nejen na jeho počest, koná každý rok, 28. března u nás a 5. března ve světě, Den učitelů.

Spolu s tím probíhá slavností vyhlášení výsledků ankety Zlatý Amos, ve které mají studenti možnost nominovat svého oblíbeného učitele. Anketu vyhodnocuje porota i diváci a soutěží se v několika kategoriích.

Jestli i vy chcete nominovat svého oblíbeného učitele, máte možnost příští rok. Budete ale muset sehnat minimálně 100 podpisů od lidí, kteří s nominací také souhlasí.

Anna Štětková

Redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..