Jak se vypořádat se šikanou? Jak pracovat s chybou? Jak mluvit o sexualitě? Na podobné otázky by měli nejen budoucí nebo stávající pedagogové najít odpovědi na 6. ročníku Noci vzdělávání. V Praze, Brně a Olomouci se mohou zájemci na pedagogických fakultách 12. dubna zdarma účastnit mnoha přednášek a workshopů. Připravuje je například Konsent nebo Amnesty International.
Od roku 2017 organizuje iniciativa Otevřeno akci s cílem obohatit studenty pedagogiky, ale i zkušené učitele o nové znalosti a dovednosti. Letos se stalo hlavním tématem bezpečné prostředí. „Současná doba vlivem pandemie a války na Ukrajině představuje pro psychiku dětí i dospělých mnoho výzev. Rostou počty telefonátů na linku bezpečí, téměř třetina dětí se ve škole setkává s nějakým typem šikany. Škola je pro ně často místem stresu a strachu,“ vysvětluje mluvčí Daniel Pražák. „Tohoto problému jsme si všimli a začali se mu dlouhodobě věnovat v kampani Bezpečí Otevřeno. Proto byla volba tématu letošního ročníku jednoduchá.“
Mezi 16 a 23 hodinou proběhne na třech fakultách více než 30 různých diskuzí, seminářů a dalších aktivit. Jak mluvit s dětmi o digitálním (ne)bezpečí vysvětlí v Brně Radka Kůřilová z organizace Replug me. Sexualitu na školách otevře ve svém příspěvku Agáta Hrdličková v Praze. Podobnému tématu se bude věnovat i Respekt od zmiňovaného Konsentu. Amnesty International nabídne ukázku workshopu Živé knihovny, ve kterém se žáci mohou setkat se zástupci menšin. Rizikům v zážitkové pedagogice se bude věnovat Radek Hanuš spolu s Prázdninovou školou Lipnice. Na některé části programu se ovšem musí kvůli kapacitě zájemci předem zapsat na webových stránkách Noci vzdělávání.
„Cílíme sice především na učitele a vzdělavatele, ale na své si přijdou určitě i zájemci z řad veřejnosti. Doporučuji vytipovat si body programu a přečíst si jejich bližší popis na facebookové události (Praha, Brno, Olomouc),“ říká Daniel Pražák.