Devětasedmdesátiletý Alois Jaroš vystudoval VŠCHT Praha, od roku 1967 žije na Slovensku. Celý svůj pracovní život věnoval výzkumu v oblasti chemického inženýrství. Od roku 1998 se mimo jiné jako vedoucí pracovník a technolog věnoval i problematice BOZP a ekologii. V roce 2015 odešel do důchodu.
Co tě zavedlo na Slovensko?
Na Slovensko jsem se dostal po absolvování VŠ. Musel jsem tu nastoupit na roční vojenskou povinnou službu.
Na Slovensku žiješ již několik let, ale narodil ses v Čechách. Cítíš se více jako Čech, nebo jako Slovák?
Cítím se stále jako Čech, krev není voda. Ale už jsem silně denaturovaný a jako Čech v některých situacích už nepoužitelný.
Jak to myslíš?
Hlavně když čtu v českém tisku názory některých autorů o Slovensku. Objevuje se zde skrytý paternalistický názor staršího bratra, že na Slovensku je všechno možné a horší. Což je možná někdy i pravda, ale těžko se to čte.
Nedávno uběhlo 30 let od rozdělení federace. Jak se ty osobně na tuto událost díváš?
Česká a Slovenská Federativní Republika byla z hlediska geopolitického vyšší váha. Ale s ohledem na nemožnost najít v reálném čase funkční řešení – „Pithartův dvojdomek“ – byl jen zoufalý pokus, a vzhledem na velmi křehkou rovnováhu a nestabilitu federace, kdy sebemenší československý konflikt hrozil propuknutím krize, tak rozdělení byl správný krok.
Jak to máš s občanstvím, po rozpadu federace?
Po rozdělení jsem si ponechal české občanství. Jako cizinec jsem na Slovensku žil cca dva roky, ale to se potom upravilo díky dvojici premiérů Zeman-Dzurinda, kteří už tenkrát umožnili dvojité občanství bez ztráty původního. A tak jsem získal i slovenský pas.
Co si Slováci myslí o Češích?
Názory běžných občanů Slovenska na Českou republiku moc neznám. Ve všeobecnosti však probíhá hlasování nohama, tzn. že mnoho Slováků si v Čechách hledá lépe placenou práci. Také se ví, že v Brně a v Praze je asi dohromady po Bratislavě nejvíc slovenských studentů, což svědčí o tom, jak si cení České republiky.
A co si o tomto stěhování za prací myslí slovenská vláda?
Vláda s tím má problém. Hledají, jak zamezit úniku mozků.

Jak jsou Češi přijímání na Slovensku?
Mnohem příznivěji se tu berou Moraváci, panuje všeobecné přesvědčení, že jsou lepší než Češi. Čert ví proč? Ve vzájemných vztazích udělaly dost zlého násilné odsuny Čechů ze Slovenska za Slovenského státu. Byly to někdy dost drsné případy. Za socialismu a i za první republiky zase téměř všichni vedoucí pracovníci na Slovensku byli Češi.
A ohledně rozdělení panuje ve společnosti jaký názor?
Můžeme tu vidět různé mýty, o tom, jak Češi nespravedlivě rozdělili federaci v neprospěch Slovenska a podobně. Hlavně mezi staršími jsou a kolují v části tisku i různé kritické názory na společné dějiny 1. republiky, 2. republiky, Slovenský stát a další vývoj (nedodržení Pittsburské dohody, čechoslovakismus, smrt Štefánika, odcizení československé vlajky…).
Co je nejpopulárnější z České republiky?
Je tu vysoká sledovanost českých televizí. Uvádí se, že až 15 % z balíku, což vadí slovenským soukromým stanicím, které takto přichází o reklamu. Hrozí nám aktuálně, že pod tlakem slovenských soukromých televizních stanic (Markíza či Joj) české televizní stanice budou vypnuté.
Časy se mění, něco však zůstává stejné
Jak jsme již zmínili, od konce federace uběhlo již 30 let. Je mezi Čechy a Slováky rozdílná mentalita?
Platí všeobecně známá klišé. Slováci žili dlouho s Maďary a řečeno Palackým „stýkali sa a potýkali“ se s nimi podobně jako Češi a Němci. Proto mají oba dva národy cosi z vlastností svých sousedů.
Jak se to pozná?
Třeba na lidových písničkách. Nebo se tu občas říká, že Češi jsou ti, co říkají: „dejte mi peníze a lidi a já to udělám!“
Co je nejpodobnější na české a slovenské politické scéně?
Koalice v Česku bojuje proti Andreji Babiši. Na Slovensku zase proti Robertu Ficovi. V obou zemích se nestačíme divit, že Ficovi i Babišovi rostou preference. Nějak se však zapomíná, že je to hlavně kvůli zoufalé ekonomické situaci (inflace, ceny, krize energií, migrace, dopady sankcí), a taky proto, že koalice neplní svoje sliby. Vysvětlení, že za všechno může Putin, moc nezabírá.
A ze všech příčin, které jsi vyjmenoval, je jaká nejzásadnější?
Slepé následování zelené politiky EU a praktické rozbití trhu v důsledku všemožných opatření (dotace, povolenky emisní, sankce a jejich dopady). To je voda na mlýn „nesprávných názorů“. A nezapomínejme na to, že život v Bratislavě se diametrálně liší od ostatních částí Slovenska.
Sledovat českou i slovenskou politickou scénu je někdy velký bizár. Je něco, co je již za hranou? Co voliči nejsou ochotni přehlédnout?
Zdá se, že jim projde úplně všechno. Vzpomínám si na to, jak „svěží vánek“ Topolánek se producíroval na jachtě nahý, ministr Baudyš si vystřelil za letu v letadle z pistole. Na druhé straně premiér Fico si bral na návštěvu Merkel svoji milenku, ministr Kaliňák zajišťoval únos Vietnamce z Německa vládním letadlem apod. Laťka je nastavená velice nízko. Záleží však více na tom, kdo to udělá, než na podstatě věci. Pokud se nějakého faux pas dopustí Andrej Babiš nebo Fico, tak je za svůj projev rozcupován nemilosrdně. Pokud něco nesprávného „prokecne“ osoba, nám programově blízká, tak záhy zjistíme, že to bylo vytržené z kontextu, nesprávně interpretováno, zkrátka se to vyžehlí. Příklady netřeba, je jich plno.
Podzimní volby
Jak se koukáš na Ficovo obviňování každého, kdo nesdílí jeho názory, že je agent USA?
Od Fica to je předvolební rétorika, přináší mu to předvolební procenta. Sám Fico není až tak proti USA. Teď byl na nějaké oslavě na americké ambasádě, spolu s jinými diplomaty a politiky.
Liší se jeho názory v době premiérství a v době, kdy je naopak v opozici?
Když byl premiér, byl v zásadě prozápadní. Ale doba se změnila, je v opozici a šije do vlád, kde se dá. Využívá pro to vše, co je po ruce: inflace, ceny energií, vojenskou pomoc Ukrajině a podobně.
Dokážeš odhadnout, jaký bude Fico po volbách, pokud je vyhraje? Zažije další názorový obrat, nebo zůstane na stejné vlně jako v opozici?
Pokud by vyhrál volby, tak dost zkrotne. Určitě nebude iniciovat vystoupení z EU. Na ni jsme už všichni navázaní přes dotace, fondy, green deal apod. A kdo by riskoval ztrátu peněz? Je to jako v indickém přísloví: „Kdo jede na tygru, nemůže seskočit dolů“.

Jak bude vypadat povolební jednání, pokud se naplní aktuální preference?
Kdo s kým a proti komu? To nikdo neví. Bude to pěkný lidový folklór. Od krajní levice až po krajní pravici. Ale hlas lidu hlas boží! Správní demokraté neohrnují nos nad „názormi a vôlou ľudí z chotárov“. Slovensko není jen progresivní Bratislava.
A pokud se zaměříme přímo na Fica?
Fico má malý koaliční potenciál. Touha po moci je však silná. Pokud by se však ostatní strany nemohly dohodnout s programem antifico, tak se možná Fico dohodne s Pelegrínem a slíbí si, že to spolu dokážou.
Bude mít v povolebním vyjednávání nějaké slovo i prezidentka Čaputová?
Pokud se to toho vloží i paní prezidentka a pověřila by sestavením vlády ne vítěze voleb, ale dalšího v pořadí, který si „sľúbi lásku a vydržať“ s dalšími stranami, tak by se to mohlo pozitivně zvrtnout. Takže ani když Fico vyhraje volby, tak si tu nehodíme mašli a budeme z povzdáli sledovat povolební cvrkot a vyjednávání.
Čím si vysvětluješ podporu strany Republika, v jejíž řadách vystupují i bývalí členové krajně pravicové strany Mariana Kotleby?
Strana Republika těží z toho, jak moc se nedaří vládě. V tom je to podobné jako v Čechách. Dle preferencí má zatím cca 7 procent a pravděpodobně bude jednou ze stran v parlamentě.
Ficova politika
Nemůžeme od Fica očekávat podobné kroky, jako dělá Orbán v Maďarsku?
Že by se bouřil po vzoru Orbána, to určitě ne. Na to nemá koule a podporu lidí. Dovedu si ovšem představit nějaké ústupky ve prospěch Slovenska.
Nezmění se slovenský postoj k pomoci Ukrajině?
Vojenská pomoc Ukrajině je už dost vyčerpaná. A především závisí na volbách v USA – republikáni jsou dost vlažní a rádi by to už nějak ukončili, ale jak? O určitou humanitární pomoc nemám obavy. Ale i v této oblasti se ukazuje značná vyčerpanost lidí.
Jak si vysvětluješ společenskou únavu z války na Slovensku?
Ono se to těžce chápe. Do vypuknutí války byla na Slovensku Ukrajina symbolem korupce, násilí a pašování všehomožného. Například ve slovenské kultuře najdeme mnoho úspěšných knih a filmu s touto tématikou. Dalším důvodem může být, že hlavním úkolem Slovenska při vstupu do Schengenu bylo uchránit východní hranici před tímto a najednou je vše jinak. Jak napsal Neruda: „čas oponou trhnul a změněn svět“.
Co stojí za Ficovou reakcí na prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Lipavského, kteří vyjádřili obavy z vývoje na Slovensku?
Na kritiku a rady od staršího bratra jsou na Slovensku dost citliví. Dobré vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem jsou – při srovnání vývoje vztahu mezi jinými státy – založené na poměrně bezproblémové minulosti. Nikdy jsme se nevraždili, ani moc neválčili a Homolova mise v 2. republice upadla v zapomnění. Takže si po rozdělení nemáme moc co vyčítat, ale je to rovnováha poměrně křehká a stačí málo a objeví se disharmonie a staré bolesti, třeba i z doby 1. republiky (čechoslovakismus, pittsburské dohody, slovenská „zrada“ v roce 1938). Proto si myslím, že by čeští politici měli být opatrní při hodnocení situace na Slovensku.
Nebude se Fico při svém případném premiérství více směřovat na Východ?
Zájmy Fica, nedej bože jako premiéra, prý směřují spíš na východ, co je to za hloupost? Pokud někdo zcela nesouzní s politikou EU, je tu plno oblastí, kde normální člověk musí „ambiciózní“ či „neuskutečnitelné“ úmysly EU rozporovat, nemusí být nutně ruský šváb, putinovec apod.
Nezmění se v této hypotetické situaci vztahy s Českou republikou?
Proč by Fico nechtěl spolupracovat s Českem? Ekonomicky jsme silně propojení a po politické stránce jde o to, kdo se bude chtít více vymanit z V4. Zatím se zdá, že to je především Česká republika, kdo se odklání od Orbána a Kaczynského.
Minulá a současná vláda
Jakým způsobem se dostal Igor Matovič do pozice premiéra?
Svoje volební procenta získal pěkným trikem. Vyjel se svou partou do Francie a na vrata jedné pěkné vily na pobřeží, o které prohlásil, že patří Kaliňákovi (bývalý ministr vnitra) a že si na ni nakradl, vylepil, že to je majetek Slovenské republiky a že je to exekučně zabavené. Čímž nás všechny potěšil a získalo mu to obdiv a lásku prostého lidu, jaký je Matovič protikorupční borec, protože jeho hlavní heslo byl boj proti korupci (především Fico a Mečiar).
Jak probíhalo Matovičovo krátké premierství?
Bývalá koalice tvořená čtyřkolkou (OĽaNO, SaS, Za ľudí, Sme rodina), měla pohodlnou, dokonce ústavní, většinu. Zdálo se, že to bude brnkačka. Postupně se ale rozhádali, vzájemně se napadali a odporně i veřejně se v televizi uráželi, že se celá vládní koalice nakonec rozpadla.
Jak je ale možné, že to dopadlo právě takto?
Ten společný tmel a lidové sympatie které měli – protikorupční úsilí a vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové – se rozplynul. Mimo jiné i proto, že mnozí měli svoje máslo na hlavě a postupně vyplouvaly různé aféry jednotlivých členu koalice. Matovič se ukázal jako naprosto neschopný kooperace na jakékoliv úrovni. Proto je jeho koaliční potenciál nulový.

Co očekáváš od současného předsedy úřednické vlády Ľudovíta Ódora?
Dočasná vláda Ódora toho moc nenadělá. Nedostala důvěru v parlamentu a bude jen svietiť a kúriť.
Jaká bude další angažovanost Ódora?
Do politiky asi nepůjde. Po tom, co si teď zkusí, jaká je to tvrdá a nevděčná disciplína, se rád vrátí do ticha své kanceláře někde v bance a bude jen tiše zírat a tu a tam glosovat ten povolební cvrkot.
Společná budoucnost
Po dlouhé době si prezidenti Slovenska a Česka rozumí velmi dobře, což ale velmi rychle může zmizet po rozhodnutí prezidentky Čaputové znovu nekandidovat. Není to škoda?
Je. Prezidentka Čaputová, kterou jsem kdysi volil, vypadá s naším prezidentem Petrem Pavlem moc pěkně.
Jak na tebe působila společná cesta prezidentů na Ukrajinu?
Společná cesta do Kyjeva s naším prezidentem byl jen pěkný marketing. K vyjádření podpory jsou i jiné možnosti.
Co tím myslíš?
Na jedné straně všichni litují Kyjev a na druhé straně se tam u Zelenského politici střídají jak na orloji. Připomíná mi to scénku Lasici a Satinského, ještě z doby federace. Kdy polovička ministru v Praze na Federálním shromáždění musela být původem ze Slovenska a oni to parodovali takto: Kto ešte nebol v Prahe za ministra, nech sa prihlásí u súdruha Žinčicu.
Nebyla by ale její hlavní funkce po znovuzvolení ochrana demokracie a západních hodnot před Ficem a jemu podobným?
Sama toho moc toho neuchrání. Vždy jen tichým hláskem přednese to, co se od ní očekává. Ale je fakt hnusné, co o ní Fico vyhlašuje. To se nemá. Je to politický protivník, ale toto je přes všechny čáry.
Jak se Slovensko staví k EU?
Nic moc. Inflace je jako v Čechách, cca 11 až 12 procent. V EU se přitom uvádí že je průměr cca 6 procent, jak to asi počítají? Už i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala konstatoval, že tržní ekonomika se změnila v dotační politiku, a mnozí jsou toho názoru, že dotace se v EU přidělují podle principu „vařila myšička kašičku“, tomu dala, tomu víc a ty Orbáne zlobíš, nedostaneš nic, až se polepšíš. To jsou věci, které neprospívají dobrému obrazu EU na Slovensku.
Kdo má nakročeno k lepším zítřkům?
Kdo má nakročeno k lepším zítřkům? Obávám se, že jsme spolu v jednom pytli Evropské unie. A i když jsme do ní nadšeně vstupovali, tak se časem tak změnila, že si myslím, že nás společně nečeká nic dobrého.
Mohl bys to rozvést?
Byl tu od počátku jeden starý problém. Když americký prezident chtěl volat do Evropské unie, tak se prý ptal, komu, že to mám volat, když chci mluvit s EU? To nebylo dobré, ale představa, že to změním federalizací Evropské unie a vymyslím si evropský národ, který neexistuje, taky není dobrá. Poznal jsem to částečně ve Francii, kde jsem se na jakési výstavě pokoušel domluvit anglicky anebo německy a ani jsem si neškrtl, ale to už je dávno, možná se to trochu zlepšilo.
Jak tedy bude vypadat naše společná budoucnost v EU?
EU tím svým „ambiciózním“ nepromyšleným zeleným plánem páchá ekonomickou sebevraždu. I kdyby se od zítřka EU vypla na nulu, tak se celosvětové emise zmenší o ca 8 procent a to Čína a spol. hbitě nahradí a nic se neděje. Takže to vidím i s ohledem na Čínu a ostatní státy BRICS dost černě. EU není a nebude už pupkem světa a nás nečeká nic dobrého.