Právě si prohlížíte Sněmovna otevřená nejen studentům

Poslanecká sněmovna nabízí bezplatně prohlídky svých budov spolu s odborným výkladem. Ten vysvětluje funkce a činnost sněmovny, historii českého parlamentarismu i samotných budov. S posláním parlamentu se návštěvníci mohou seznámit v parlamentáriu, což je nový edukační prostor nedaleko budovy sněmovny.

Prohlídky jsou určeny především studentům středních škol, proto jsme se na jednu takovou vydali. Prohlídka začala v ranních hodinách – nejprve jsme se museli podrobit osobní prohlídce a dostali jsme připínací kartičky. Poté jsme se setkali s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a zamířili jsme na právě probíhající schůzi sněmovny. Usedli jsme na místa na balkóně sálu a poslechli si projev bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Následně nám Pekarová Adamová zodpověděla několik dotazů. Jako studenty nás pochopitelně nejvíce zajímal její pohled na studentskou stávku a financování školství v příštím roce. K tomu nám šéfka TOP 09 řekla, že je samozřejmě důležité se ozvat, je to součást demokracie, ale zároveň je nutné vnímat kroky, které vláda dělá. Podle ní byla stávka využitá k jiným cílům a jinými skupinami. Také nás zajímalo, zda Pekarová Adamová nelituje toho, že není ve vládě, protože se o ní spekulovalo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí. K tomu řekla jen to, že věděla, do čeho jde, a že tento krok si dopředu rozmyslela. 

Poté naše cesty mířily do chodeb sněmovny, kde jsou k vidění kopie významných dokumentů české historie, jako jsou Zlatá bula sicilská nebo Mnichovská dohoda. Nahlédnout jsme mohli i do tiskové místnosti, kde několik novinářů čekalo na tiskovou konferenci Pekarové Adamové. Naše výprava se mezitím přesunula do parlamentária, kde jsme si mohli stoupnout za přesnou kopii řečnického pultíku. Podívali jsme se i na to, jaké obsazení sněmovna měla napříč svojí historií sahající do roku 1861.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..