Právě si prohlížíte „Snil o tom, že pozná svět, ale padl v boji za svou zem.“ Výstava připomíná boj ukrajinských studentů za svobodu

V předsálí Ústřední městské knihovny na pražském Mariánském náměstí mají návštěvníci již týden možnost přečíst si příběhy ukrajinských studentů, kteří v prvních měsících Ruskem vyprovokované války zaplatili cenu nejvyšší. 

Výstava pojmenovaná „Studenti v boji za svobodu“ popisuje životní příběhy těch, kteří byli donuceni vyměnit školní lavice a univerzitní kampusy za frontovou linii. „Byl studentem Univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě, obor amerikanistika a evropská studia. Měl rád cestování a rád snil o tom, že navštíví mnoho zemí za účelem poznání vzdálených kultur. Ve chvíli, kdy vypukla válka, bez váhání odešel bojovat na frontu, protože naslouchal hlasu svého srdce. Jako hrdina padl v boji v Charkovské oblasti,“ stojí natištěno hned na prvním z panelů, které popisují životní osud Dmytra Yevdokymova, jen jednoho z mnoha padlých studentů v boji za svobodu své země. Takových osudů v komorním prostředí, jenž je ozdobeno smutečními kyticemi, výstava popisuje desítky.

Na slavnostním otevření v pondělí 22. května promluvili mimo jiné zástupci pražské městské knihovny i magistrátu. Akce se účastnil i ukrajinský Chargé d’affaires v Praze Vitalij Usatyj, který poděkoval knihovně, českým univerzitám i českým úřadům za vřelé a přátelské přijetí ukrajinských studentů. Ředitel Městské knihovny Praha Tomáš Řehák pak připomněl, že na Ukrajině se nebojuje pouze v lokálně omezeném konfliktu, ale že se jedná o ruskou válku s evropskou civilizací. 

Foto: Aleš Michal

Organizátory výstavy, kterou mají návštěvníci možnost vidět až do 9. června, jsou ukrajinští studenti Volodymyr Kalenskyj a Hlib Melnyčuk, jejichž snem je dál dbát o památku svých kolegů a kamarádů z rodné země. Oba se shodují na tom, že česká společnost přijala ukrajinské válečné uprchlíky s otevřenou náručí, sami jsou studenty politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Stejně jako ostatní české univerzity i pražská Univerzita Karlova integrovala do svých řad v prvních měsících válečného konfliktu mnoho ukrajinských studentů, kteří museli opustit své domovy. Centrum Carolina například zřídilo podpůrné skupiny jak pro stávající, tak nově příchozí studenty, univerzita zřídila i speciální infolinku, možnost psychologické pomoci nebo vyplatila prostředky v rámci stipendijních programů. 

Údaje ministerstva školství platné k prvnímu výročí počátku války (tj. v únoru 2023) uváděly, že ukrajinských žáků a studentů se na českých školách a univerzitách vzdělává zhruba 50 tisíc. 

Aleš Michal

Interní doktorand oboru politologie na FSV UK a spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..