Do 14. července se mohou studenti z Česka a Slovenska přihlásit do 16. ročníku soutěže Expedice Mars. Ta má za cíl najít pětičlennou posádku, která se v listopadu zúčastní stohodinového simulovaného letu na Mars. Účastníci soutěže v jejím průběhu navrhnou experimenty pro let stratosférického balónu, který se uskuteční v prosinci. Finalisty také čeká exkurze na technické univerzitě v nizozemském Delftu.

„V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je zábavnou formou vzdělávat a podporovat v dalším rozvoji,“ říká velitel soutěže Michal Vyvlečka, který je bývalým účastníkem soutěže a v současnosti získává doktorát na univerzitě ve Vídni.

Soutěžící musí nejprve vypracovat odborné projekty, které mohou být zaměřené mimo jiné na biologii, chemii, informatiku, fyziku nebo popularizaci vědy. 25 nejlepších účastníků internetového kola je poté pozváno na několikadenní semifinále.

„V minulém roce jsme naše semifinalisty brali na exkurze, vyzkoušeli si vytvořit vlastní startup, který používá družicová data, a v neposlední řadě pracovali na přípravě experimentů, které jsme pak poslali sbírat data ve stratosféře,“ vysvětluje koordinátorka semifinále Beáta Plaskurová.

Do finále se dostává už jen hrstka účastníků. Ty čeká například exkurze na technické univerzitě v nizozemském Delfu. Na konci finále je vybráno pět nejlepších studentů, kteří se zúčastní simulovaného letu na Mars.

Dva účastníci simulace zkouší chůzi v nízké gravitaci při simulovaném výstupu na Rudou planetu.

„Soutěžící v průběhu soutěže prochází velmi náročnou přípravou. Zkoušíme nejen jejich teoretické znalosti, ale také vytrvalost, psychickou odolnost a schopnost spolupracovat v týmu. Je nutné, aby si posádka letu rozuměla, protože spolu bude muset vydržet v jednom prostoru po dobu 100 hodin,uvedl velitel simulace Jan Jurica.

Každý rok se během simulace stane něco neočekávaného. Náhlý výpadek proudu, kontaminace neznámou látkou. Pětice soutěžících si s těmito situacemi musí dokázat poradit sama, protože signál na Zem a zpět putuje několik minut.

Po skončení soutěže se mnoho finalistů stává organizátory. Téměř všichni, kdo v současnosti Expedici řídí, si jí prošli a zažili totéž, co zažijí i letošní účastníci. Pro své velitele má soutěž připraveny také další vzdělávací a rozvojové kurzy.

Expedice Mars je první soutěž v České republice a na Slovensku, která poskytuje studentům možnost vyzkoušet si simulovaný let na Mars. Cílem soutěže je podporovat nadané děti a studenty v jejich rozvoji v oblasti vědy, a také popularizovat vědu v České republice a na Slovensku. V současné době patří mezi přední české a slovenské projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž je organizována Dětskou tiskovou agenturou a financována MŠMT.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..