Na začátku tohoto týdne zřejmě definitivně skončila jedna z nejznámějších kauz českého školství. Týkala se studentky ze Somálska a nošení muslimského šátku hidžábu.
O co šlo?
Celá kauza začala už v roce 2013. Pražská střední zdravotní škola tehdy odmítla studentce ze Somálska studovat v hidžábu, muslimském šátku. V roce 2016 mladá žena školu zažalovala, požadovala omluvu a finanční satisfakci. Zastala se jí tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, proti se ale postavila celá řada protimuslimských aktivistů i studentů školy.
Jednání před Obvodním soudem pro Prahu 10 i Městským soudem v Praze doprovázela bouřlivá atmosféra, oba soudy studentčinu žalobu odmítly. Zvrat přišel v prosinci 2019, kdy Nejvyšší soud dal studentce za pravdu. Při odůvodnění prohlásil, že škola diskriminovala náboženský směr a nemůže zakázat ve škole nosit šátek, jenž je symbolem náboženské svobody.
Nejvyšší soud vrátil případ na začátek k Obvodnímu soudu s tím, že se musí jeho názorem řídit.
Co se teď stalo?
Obvodní soud už ale rozhodovat nebude. Studentka se rozhodla, že má soudních tahanic dost. „Jsem ráda, že bylo jasně řečeno, že takto nelze studenty kvůli projevům víry diskriminovat. Další soudní řízení by ale jen prohlubovalo konflikt a zbytečně vysilovalo všechny strany,“ uvedla v tiskovém prohlášení.
Svou žalobu tedy vzala zpět a ve sporu pokračovat nebude.
Je to definitivní konec?
Nemusí být. Ředitelka zdravotní školy Ivanka Kohoutová totiž se zpětvzením žaloby nesouhlasí. Její advokát Radek Suchý média informoval, že vyrozumí soud. Až ten pak rozhodne, zda jsou důvody školy pro nesouhlas oprávněné.