Web pomáhající dospívajícím s psychickými problémy vyhrál 6. ročník soutěže iKid, kterou pro nejmladší generaci pořádá poradenská společnost KPMG. Nejlepší podnikatelský záměr ze sedmi přihlášených vybrala odborná porota. Vítězný tým z EKO Gymnázia v Brně by mohl v září navštívit irskou centrálu Googlu nebo Mety.

I-psych je web poskytující první pomoc dospívajícím s psychickými problémy, aby se cítili dobře a sami sebou. Teenageři najdou na webu důležité informace, rady a kontakty. Na webu jsou také výukové programy pro školy. „Sami jsme naprogramovali anonymního chatbota. Vytvořili jsme už také komunitu na Instagramu a navázali spolupráci s odborníky z několika organizací včetně Linky bezpečí. Jednáme také s jednou zdravotní pojišťovnou, aby náš projekt podpořila finančně,“ uvedla členka vítězného týmu Michaela Hamanová.

KPMG plánuje pro vítěze cestu do irské metropole Dublinu. Součástí zhruba třídenního výletu by měla být i návštěva centrály technologických gigantů Googlu nebo Mety (dříve Facebook).

Druhé místo v soutěži vyhrála Základní škola Five Star Montessori, jejíž tým představil nástroj pomáhající neplýtvat vodou v domácnostech. Nástavec na kohoutky WaterSave zjistí, kde je největší spotřeba vody, kterou lze následně omezit instalací úsporných perlátorů (malé železné součástky mírnící průtok vody). Ambicí projektu je také vytvořit komunitu podobně smýšlejících lidí se zájmem o udržitelnost.

Třetí místo vybojovala Základní škole Slaný, Rabasova 821, jejíž tým přišel s nápadem univerzálního pohotovostního zavazadla v nadčasovém provedení a z odolného materiálu. Zavazadlo Uni Bag by se mělo vyrábět v několika verzích, které by byly použitelné v případě krizí jako je válka, uprchlická vlna nebo přírodní pohroma typu záplav a tornád. Verze zavazadla nazvaného Evakuo obsahuje základní hygienické, zdravotnické a bezpečnostní potřeby, powerbanku, GPS, NFP čip a další důležité věci, na jejichž sbalení nemusí být vždycky čas.

Půl roku na celý projekt 

Soutěže se mohou účastnit děti ve věku deset až 14 let ze základních a středních škol. Tým tvoří nanejvýš šest dětí ze stejné školy, jeden jejich učitel a přidělený mentor z byznysu. Mentory byli pracovníci KPMG, České spořitelny, Lega, technologického startupu In2Greators, prodejce vířivek Welldo a Jihomoravského inovačního centra. 

Žáci dostali od KPMG podnikatelský manuál a pozvánku na tři vzdělávací workshopy. „Soutěžící během šesti měsíců prošli všemi fázemi uvádění produktu či služby na trh. Od vymýšlení nápadu, přes průzkum trhu a přípravu prototypu, až po návrh marketingové strategie a finální prezentace před porotou,“ vysvětlila vedoucí CSR týmu KPMG Anna Vaníčková, která iKid organizuje.

Ve čtyřčlenné porotě zasedli ředitel komunikační a reklamní agentury McCann Worldgroup Jan Binar, provozní ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Markéta Pavlíková, marketingová manažerka vydavatele platebních karet Mastercard Pavla Císařová a redaktor byznysového magazínu Forbes Ondřej Kinkor.

„Porota sehrává roli potenciálních investorů. Jako oni hodnotí ekonomickou životaschopnost a potenciál jednotlivých projektů, ale navíc i jejich společenský přínos. Členem poroty jsem poprvé a vybírat z tolika slibných nápadů nebylo jednoduché. V takto talentovaných dětech je budoucnost naší země,“ uvedla Pavlíková.

Projekty jsou bodovány podle šesti kritérií, která mají stejnou váhu. Prvním kritériem je společenský přínos a udržitelnost nápadu. Druhým kvalita produktu či technologie, například jak snadno lze použít, jak komplexní je zvolené řešení a v jaké fázi je vyhotovení prototypu. Třetí kritérium hodnotí jedinečnost nápadu, tj. míru odlišení od konkurence a významnost zaplněné mezery na trhu. Čtvrté posuzuje zdařilost značky, sloganu a dalších prvků marketingu. Páté kritérium shrnuje přesvědčivost prezentace před porotou a šesté vyjadřuje celkový dojem z daného projektu. 

Předchozí pátý ročník soutěže ukončil předčasně covid. Čtvrtý vyhrálo také EKO Gymnázium v Brně s projektem Helpness. Ten přes webové stránky propojil lidi potřebující pomoc s těmi, kteří pomoc nabízejí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..