Právě si prohlížíte Stávky, ohně v ulicích i hromadné zatýkání: Ve Francii už 11. den pokračují demonstrace proti důchodové reformě

V úterý po celé Francii probíhaly protestní akce proti důchodové reformě. Šlo o druhou velkou mobilizaci a hromadnou stávku od začátku protestů. I přestože se počet lidí v ulicích zmenšuje, napětí v zemi se stupňuje a stoupá i počet zatčených i zraněných.

V úterý 28. března proběhla ve francouzských městech druhá velká „mobilizace“ svolaná CGT (Všeobecnou konfederací práce). Prosazení reformy prezidentem Macronem a vládními stranami bez hlasování dolní komory parlamentu spíše vystupňovalo násilí a výtržnictví, kterého se demonstranti dopouštějí.

Přesná čísla demonstrantů lze určit jen těžko, data udávaná ministerstvem vnitra a CGT se diametrálně liší: Podle policie se například úterních protestů v Paříži zúčastnilo 93 000 lidí, zatímco odbory udávají až 450 tisícovou účast. Z čísel obou institucí nicméně vyplývá, že počet lidí v ulicích klesá. Minulý týden vyšel do ulic až dvojnásobek Pařížanů.

Stupňující se násilí

Menší účast ovšem rozhodně neznamená, že by se situace ve Francii uklidňovala. Stále častěji dochází k násilným střetům demonstrantů a policie, jen v hlavním městě bylo během úterního protestu zadrženo 55 lidí. V centru Nantes bylo po požáru banky založeném demonstranty zatčeno 49 lidí. Protestující často zapalují odpadky, které se válejí na ulici kvůli stávce popelářů nebo ničí fasády a rabují obchody.

K rozhánění demonstrujících policie využívá vodní trysky a slzný plyn a v zemi se množí stížnosti na přílišnou krutost zásahů. Dle svědectví zveřejněných v deníku 20minutes.fr se někteří Francouzi dokonce neúčastní stávek a protestů kvůli strachu z policejního násilí. „Vídám spoustu fotek, na kterých policie velmi násilně zasahuje proti demonstrantům, ať už jsou mírní nebo ne, a to mě odrazuje od toho, abych se přidal k protestům, i když souhlasím s jejich názory,“ vyjadřuje se v článku jeden z dotazovaných.

K radikalizaci protestů podle některých přispívá i fakt, že francouzská vláda a prezident Macron s demonstrujícími prakticky nekomunikují. V úterý na tiskové konferenci mluvčí vlády Olivier Véran odmítl odpovídat na novinářské dotazy ohledně protestů s odůvodněním, že se vláda chce domluvit přímo s odboráři, bez jakéhokoliv prostředníka. Zatím však zahájení domluvy ani jedna ze stran nepotvrdila.

Ve velkých městech se již od 19. března každý den srocují odpůrci plánovaných změn důchodového systému a to hlavně kvůli zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Protesty tak trvají už jedenáct dní a jen tak neustanou: CGT po úterních akcích oznámila další velkou mobilizaci na 6. dubna.

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..