Právě si prohlížíte Středoškoláci mají příležitost stát se novou Oprah Winfrey nebo Tony Robbins…
Foto: Dělej, co tě baví.

Přestože prošli krutým obdobím, nikdy se nevzdali a změnili život tisíce lidem na celém světě. Narodí se nová Oprah Winfrey či Tony Robbins také v Česku? A odhalí je právě 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, na které studenti představí svoje postoje k horkým tématům jako LGBT, deprese nebo hoaxy? Šanci přihlásit se mají už jen do 20. října.

Ať už se jedná o sexuální orientaci, deprese nebo fake news, v rámci letošního ročníku Rady mladších není nic tabu. Projekt, který byl dosud doménou hlavního města, se letos nově rozšiřuje do osmi krajů. První zastávkou budou 6. listopadu Karlovy Vary. V krajské knihovně se tam představí až 20 studentských týmů či jednotlivců, kteří budou muset sebrat odvahu a vystoupit s prezentací před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům od lidí z pléna. Podobný scénář čeká během listopadu středoškoláky v Jihlavě, Pardubicích a Praze, následně Českých Budějovicích, Zlíně, Ostravě a Liberci.

„Rok od roku jsou studenti dospělejší a chytřejší, ale současně zranitelnější. Proto je ústředním tématem Rady mladších duševní zdraví,“ zmínila Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej, co tě baví, která konferenci pořádá. „Mám radost, že letos poprvé vyráží projekt i do osmi krajů,“ dodala Faloutová s tím, že právě na myšlenku rozšíření do krajů a směrem k posílení témat duševního zdraví a o problematiku LGBT ji vlastně přivedla Jana Havlíková z MŠMT, která se vloni účastnila pražské konference.

„Jsem nadšená z toho, jak otevřeně jsou studenti ochotni diskutovat i o osobních palčivých tématech a bojovat za svůj názor, i když může být v dané chvíli menšinový. Tím mohou pomoci ostatním, kteří se ostýchají o svých problémech mluvit,“ zhodnotila ze své zkušenosti metodička prevence Jana Havlíková.

Fotografie z loňského ročníku. Foto: Dělej, co tě baví.

Nejzajímavější příspěvky z celé republiky budou prezentovány na velkém finále v Praze. Před středoškoláky, kteří mají možnost poslat přihlášky do 20. října, stojí aktuálně velká výzva. Musejí předvést publiku svůj příspěvek během deseti minut co možná nejatraktivněji. Jak zpracovat tematiku jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou? Podle Jiřiny Faloutové na to neexistuje univerzální způsob. „Naším záměrem je propojit odlišné světy studentů odborných škol, gymnázií i učilišť, proto nehodnotíme formu prezentace. Pro nás je důležité, že vystoupí i studenti, kteří třeba zrovna ve školním světě nevynikají žádnou superschopností, ale nebojí se postavit před plný sál a obhájit svůj názor v následné řízené diskuzi, která je neodmyslitelnou součástí akce,“ zdůrazňuje Jiřina Faloutová.

Dobrý speaker umí nejen dobře mluvit, ale také si své názory v diskusi obhájit. Prvními kritiky studentských týmů budou proto jejich spolužáci, učitelé, odborníci z praxe a další, kteří se připojí na konferenci online. Pro školní psychology, preventisty, učitele anebo další pracovníky s mládeží může být účast na konferenci novým pohledem na to, jak účastníci vnímají současný svět i sebe sama.   

Moderátorem, který zajistí bezpečné prostředí pro vystupující, se stane respektovaný psycholog a terapeut Aleš Kuda. „Pokaždé se těším, co nového se dozvím od přednášejících – jaké problémy je trápí, jak vidí svět kolem nich. Vždy si vážím odvahy, se kterou předstoupí před ostatní,“ doplnil své zkušenosti se studenty Aleš Kuda.

Celostátní finále konference Rada mladších se koná 4. prosince ve Velkém zastupitelském sále Hlavního města Prahy. Pomyslnou tečkou konference bude panelová diskuse, kdy studenti společně s odborníky vytyčí top problémy dospívajících a pokusí se hledat řešení.

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej, co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Hlavním partnerem projektu je Dům zahraniční spolupráce, partnery potom Evropská komise, Nadační fond Flamidia, Unicorn University a Nadační fond Arnošta Lustiga. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jednotlivé kraje. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.

Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz

Studentské listy jsou mediálním partnerem této akce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..