V pondělí se po pěti měsících distanční výuky vrátí do lavic také středoškoláci. Babišova vláda se však kvůli tomu stala terčem kritiky ze strany opozičních politiků, podle nichž mělo rozvolňování ve školství přijít dříve. Termín jako nevhodný kritizují učitelská sdružení a školy, které musí narychlo řešit logisticky náročný souběh návratu studentů z distanční výuky a maturit. Organizace zastupující studenty se zase obávají zahlcení testy a zkoušením ze strany učitelů ve snaze dohnat známky. 

Poté co se v uplynulých týdnech do lavic vraceli žáci základních a mateřských škol, se po pěti měsících distanční výuky vrátí k té teoretické také středoškoláci. Oznámila to vláda už začátkem minulého týdne, v pondělí to na jednání definitivně schválila. 24. května se kromě návratu středoškoláků plošně ruší rotační výuka také na druhém stupni základních škol. „Jsem velmi rád, že postupný návrat do škol je bezpečný a trvalý,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO), když další rozvolnění v oblasti vzdělávání oznamoval.

Studenti měli být v lavicích už dávno, kritizuje opozice

Podle opozičních politiků však mělo uvolňování školství přijít daleko dřív. Oba pro nadcházející sněmovní volby zformované opoziční bloky přišly po kritice údajného vládního lavírování kolem otevírání škol s vlastními plány pro rozvolnění školství. Koalice SPOLU (ODS, lidovci a TOP 09) začátkem května vyzvala vládu, aby zajistila návrat všech žáků a studentů nejpozději do 17. května.

„Minimálně maturanti se měli vrátit mnohem dříve. Návrat vítám – čím dřív, tím líp a je správně, že bez rotace. Pokud se testuje, nosí se roušky a učitelé jsou většinou již očkování, tak je rotace nadbytečná,“ řekl Studentským listům místopředseda sněmovního školského výboru Jiří Mihola z KDU-ČSL, jedné ze stran koalice SPOLU.

Hnutí SPD, které plošné epidemiologické restrikce dlouhodobě odmítá, vládu k návratu dětí do škol vyzývalo už několik týdnů, zároveň kritizuje nutnost testování na školách a povinné nošení respirátorů. Stejný postoj má také Trikolóra. „Středoškoláci měli být ve školách již dávno. Vždyť studenti neměli téměř rok praktickou výuku, jak tedy mohou být dostatečně připraveni na svoje povolání? Podle mě – nemohou. Jde o obrovské pochybení ministra školství, že dovolil, aby byly děti rok doma,“ řekla Studentským listům poslankyně Trikolóry Tereza Hyťhová. Podle ní rok distanční výuky zanechá na dětech následky.

Zahlcení testováním a zkoušením

Dřívější návrat žáků do škol požadovaly i studentské organizace. „Jsme pro otevření škol, protože jedině tak žáci a studenti dostanou potřebné znalosti. Věříme, že každé prodloužení byť o pár týdnů, ne-li měsíců, ovlivní dnešní mládež včetně nás samotných po mnoha stránkách,“ řekl pro Studentské listy předseda Národního studentského odboje Jan Němeček.

Ministr školství Robert Plaga a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády, Foto: vlada.cz

Podobně mluví i předseda České středoškolské unie Ondřej Nováček. Ten upozornil, že čeští středoškoláci čelili distanční výuce nejdéle z celé Evropy. „Dlouhodobě jsme apelovali na to, aby školství bylo při návratu do ‚normálu‘ prioritou, stejně ale dostaly přednost například chovatelské výstavy nebo poměrně překvapivě i lyžařské vleky,“ uvedl Nováček. „Je také důležité, abychom se do škol nevrátili zase jen na dva týdny jako před Vánocemi. Školy se potýkají už od začátku otevírání s nedostatkem testů, ten hrozí i při návratu dalších asi 300 tisíc žáků v pondělí,“ říká předseda ČSU.

„Pět týdnů před koncem roku nemůžeme dohánět známky, musíme se zaměřit na stmelování kolektivu a srovnávání znalostí,“ vysvětluje Nováček s tím, že právě zahlcení studentů zkoušením a testováním se obává. Podobné obavy podle Jana Němečka sdílí i Národní studentský odboj. „Pevně ale věříme, že pedagogové budou k žákům a studentům přistupovat lidsky a že s návratem nebudou mít velké problémy,“ uvedl pro Studentské listy.

Návrat studentů a souběžně maturity

Předsedové obou studentských organizací zmiňovali i logistické problémy, které mohou při návratu nastat. Středoškoláci se totiž mají vrátit do lavic právě v době, kdy budou probíhat maturitní didaktické testy. To kritizuje i předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. „Ten termín je nejhorší, jaký mohl být vybrán. V době psaní maturitních testů mají obyčejně ostatní třídy nějakou akci mimo školní budovu. To je teď ale absolutně nerealizovatelné v momentě, kdy se studenti vrací do školy po pěti měsících distanční výuky a kdy by se všichni měli otestovat,“ uvedla pro Studentské listy.

Podle ní je tak řada škol nucena situaci řešit ředitelským volnem, někteří středoškoláci se tak fakticky vrátí k prezenční výuce až ve středu 26. května. Nejjednodušší řešení by podle ní bylo, kdyby měly školy možnost distanční výuku prodloužit i na dobu psaní maturitních testů v pondělí a úterý, což v současnosti možné není. „Situace není příliš praktická a spoustě škol to přidělalo práci s organizací maturitních zkoušek, která je kvůli pandemii už tak složitá,“ kritizuje Mazancová.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..