Právě si prohlížíte Středoškoláci ve službách Paměti Národa interpretují tlak na umění v minulém století

Konec černobílé doby. Tak zní název stálé expozice ve Veletržním paláci, která je návštěvníkům přístupná od května minulého roku. Vystaveno je více než 300 uměleckých děl od 266 umělců. Pocházejí výhradně ze sbírek Národní galerie. Návštěvník si může prohlédnout díla či exponáty chronologicky od roku 1939 až do roku 2021.

Většinově se jedná o umění českých umělců, najdeme ale i zahraniční díla, která se k Česku vztahují. Na jednotlivých dílech můžeme pozorovat nejen vizuální, ale i politické kontrasty. Výstava může sloužit i jako myšlenková mapa, která vypovídá o společenském kontextu v daných letech a o tom, jak se odrážel ve výtvarném či sochařském umění.

Co takhle celou expozici rozpohybovat, zdynamizovat? Synchronizace, rovnováha, jednoduché rekvizity a napojení na umění i na diváka. To byly klíčové body pro vznik nového projektu, který zrealizovala Paměť národa právě ve spolupráci s Národní galerií ve Veletržním paláci. Konkrétně středoškoláci z divadelního ateliéru Paměti Národa, který funguje již třetím rokem pod režisérkou Barborou Černochovou. Má za sebou dvě úspěšné inscenace jednak o okupaci v roce 1968 na území Československa a také projekt s názvem Tweety Věry Jirousové, který mapuje mladistvý rebelský život básnířky a historičky umění.

Letos se středoškoláci zamýšlejí nad uměleckou tvorbou v různých režimech. Jaká byla tehdejší hodnota umění? Buď svázané ruce, nebo netvoříš nic a nikoho tvůj počin zajímat nebude. Jak je zobrazován útlak či exkluzivita v umění, generační konflikty a v neposlední řadě, co vlastně je umění? A co už umění není? Vzniká vlastní umělecká výpověď již zmíněné expozice Konec černobílé doby s názvem TVOŘIT!? Studenti se konkrétně inspirovali Toyen, Hugem Demartinim, Kateřinou Šedou, Zbyňkem Sekalem nebo sestrami Válovými.

Premiéra inscenace se odehraje tuto sobotu 15. června od 16 hodin přímo ve Veletržním paláci. Vstupné je dobrovolné, kapacita je omezená. Lístky lze zarezervovat na portálu GoOut.

Tvořit!? Za všech podmínek? Tvorba, jako výpověď. Jako terapie. Jako protest. Jako splnění zakázky…

Nicolas Nasli

Jsem ve třetím ročníku pražského gymnázia. Nejvíce se zajímám o sport, kulturu, historii, politiku, zkratka rád se koukám, co se kolem mě a ve světě děje. V budoucnu se chci stát novinářem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..