Soutěž Středoškolák roku je určena pro studenty středních škol, kteří se věnují aktivitám nad rámec školy, snaží se zlepšit životy ostatních lidí, soutěží v celostátních soutěžích a vlastně dělají cokoliv, co není jenom jejich povinností. Původní termín podávání přihlášek pořadatelé stanovili na 23. dubna, teď se ale čas pro možné podání prodlužuje až do 12. května.
Středoškolák roku se letos odehraje již po osmé. Soutěž je organizována neziskovou organizací ProStředoškoláky, minulý rok si dokonce odnesla cenu Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět k lepšímu.
Cílem Středoškoláka roku je podnítit ve studentech zápal do světa kolem nich, propojit nadšené mladé lidi mezi sebou a odměnit je za jejich aktivity. Protože školy mnohdy tyto funkce neplní stoprocentně. Nejtěžší věc, kterou musí soutěžící udělat, je vyplnit přihlášku. Do ní může napsat až deset svých nejhodnotnějších aktivit. Porota následně určí pořadí z více než sta přihlášek na základě toho, jaké měli činnosti dopad, co musel středoškolák obětovat a v potaz bere taky jejich rozmanitost.
Nejlepších dvacet pět soutěžících čeká Víkend Středoškoláka roku na chatě v Jizerských horách. Zde proběhne seznámení finalistů, navázání přátelství a kontaktů, které se pro případné budoucí projekty jistě neztratí. Nejlepších šedesát pět se bude moci zúčastnit Vzdělávací akademie. Tady se budou konat semináře a workshopy v oblasti soft skills (jak na interview, vedení byznys schůzek a podobně). Zakončením celé soutěže je Galavečer, kde se vyhlásí deset výherců, kteří také převezmou ceny.
Na tři výherce čeká stipendium na Newton university v Praze (soukromá vysoká škola) v hodnotě 250, 150 a 100 tisíc korun. Mezi další ceny patří třeba iPady nebo poukazy do kina Aero.
„V komunitě lidí okolo Středoškoláka roku jsem už měla čest potkat tolik aktivních a talentovaných vrstevníků, kteří jsou nadšení z toho, čemu se věnují. Díky moc!“ říká loňská vítězka soutěže.
Soutěží to ale nekončí. S finalisty se dělají rozhovory na blog ProStředoškoláky. Také se budou moci zapojit do mentorského programu Amigo jako mentoři, aby mohli předávat své know-how dalším studentům. Můžou se také stát speakery na konferenci FreeSpirit a v neposlední řadě zůstanou v kontaktu s motivovanými a skvělými lidmi.
Více informací můžete nalézt na webových stránkách Středoškolák roku.