Pražští středoškoláci si zvolili nové vedení Středoškolského sněmu hl. m. Prahy, který je od roku 2017 poradním orgánem Rady hl. m. Prahy. Předsedou se stal Jan Gondek z Gymnázia Oty Pavla, v předsednictvu ho ještě doplní Zuzana Hošková z Gymnázia Postupická a Matěj Damián z Gymnázia Na Vítězné pláni na pozicích 1. místopředsedkyně a 2. místopředsedy. Chtějí se věnovat především síťování pražských parlamentů a provázání komunikace mezi vedením škol a jednotlivých parlamentů.

Volba proběhla v pondělí na pražském Magistrátu v zastupitelském sále, kde se středoškoláci, zastupující střední školy, scházejí pravidelně zhruba jednou za měsíc. Organizace vznikla na popud tehdejší radní pro školství Ireny Ropkové (ČSSD), na kterou navázal nyní dosluhující radní Šimral (Piráti). Středoškolákům se za více jak 4 roky existence podařilo prosadit např. 100 milionové navýšení platů kuchařek nebo uspořádat dvě předvolební debaty před letošními komunálními volbami.

„Jako nové předsednictvo máme rovnou několik priorit. Zcela určitě chceme navázat na práci předchozího předsednictva, jehož jsem byl součástí. Kromě síťování pražských parlamentů mezi sebou se chceme ale věnovat i tématům jako je duševní zdraví nebo studentská participace,” doplňuje nově zvolený předseda Jan Gondek.

Předsednictvo se ihned po zvolení sešlo a shodlo se na prioritách, tou největší je zcela jistě zapojení více studentských parlamentů a získání tak silnějšího hlasu pražských středoškoláků.

„Jsou tu stále témata, na která zapomínáme a na ta bychom se chtěli především zaměřit. Za zmínku stojí menstruační pomůcky zdarma v pražských školách nebo podpora studentů v kulturní sféře,” konstatuje 2. místopředseda Matěj Damián.

Středoškolský sněm hl. m. Prahy vznikl roku 2017 jako poradní orgán MHMP. Cílem sněmu je angažovat pražské středoškolské studenty, ať už v podobě delegátů, nebo členů, a zastupovat je a jejich zájmy na půdě magistrátu. Studenti se setkávají 6–8krát do roka na zasedáních středoškolského sněmu, kde se vyjadřují k tématům či problémům z oblasti školství, vzdělávání, dopravy nebo ekologie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..