Za ubytování na kolejích Masarykovy univerzity v Brně si studenti připlatí nejvíce v České republice. Po loňském zvýšení o 34 % a lednovém o dalších 15 %, se v září chystá další zvýšení o 10 %. Za bydlení tak studenti zaplatí téměř stejné ceny jako za sdílený pronájem bytu. Cena podle nich ale neodpovídá kvalitě. Petici Za dostupné koleje už podepsalo přes tisíc lidí. Někteří z nich proti zdražování demonstrovali v pondělí 27. února na brněnském Moravském náměstí.
O zdražení kolejného se studenti dozvěděli deset dní předem a neměli příliš času na to se s tím vyrovnat. Petici poslali její autoři ubytovací komisi už 30. ledna. „Adresovali jsme ji především paní předsedkyni bývalé prorektorce Simoně Koryčánkové, kterou od února nahradil prorektor Břetislav Dančák. Obdržel ji také ředitel Správy kolejí a menz, který se od té doby nijak nevyjádřil,“ uvedla autorka petice Veronika Hrtoňová. Studenti požádali o svolání mimořádného jednání ubytovací komise, kterou ale prorektor Dančák svolal až na předposlední únorový den. Zároveň se organizátoři dozvěděli, že se zasedání ubytovací komise nemohou účastnit, protože nejsou veřejná.
Vyšší cena za vyšší kvalitu? Ani zdaleka
Provoz kolejí univerzita dotuje zčásti i ze svého rozpočtu. „Souběžně s pokrytím ztrát kolejí jsme investovali do jejich rekonstrukcí a oprav. Například koleje Vinařská prošly komplexní rekonstrukcí všech tří bloků, přičemž jen rekonstrukce bloků A1 a A2 Masarykovu univerzitu stála přes sto milionů korun,“ uvedl mluvčí univerzity Radim Sajbot pro Brněnský deník. V plánu jsou i další rekonstrukce kolejí Mánesova a Kounicova.
Podle Veroniky Hrtoňové je ovšem většina kolejí ve velmi špatném stavu: „Ty ostatní nejenže mají staré a poškozené vybavení, ale častokrát tam není teplá voda na pokoji nebo podfukují okna. Mělo by proběhnout například zateplení a jiné rekonstrukce, které by pomohly snížit spotřebu energie, spíš než velké modernizace, které razantně zvýší kolejné. Studenti nepotřebují obrovský luxus, ale nemohou si dovolit platit tak vysoké částky.“
Většině studentů se tak vyplatí si najít sdílené privátní bydlení. Trh s nájmy je ovšem přeplněný a podle Hrtoňové navíc nevýhodný například pro zahraniční studenty: „Ta petice vznikala i ve spolupráci s nimi. Neumí totiž často česky a jsou i z afrických zemí nebo z Bangladéše, a nemají jinou možnost, než platit neustále zvyšující se kolejné.“
Na protest na Moravské náměstí
Studenti se tak na protest shromáždili na Moravském náměstí v Brně v blízkosti Rektorátu Masarykovy univerzity, kde se ve stejný den konala i schůzce ubytovací komise. „Chtěli jsme tím zdůraznit naléhavost situace,“ vysvětlila Jana Kolafová, která je jako studentka také v ubytovací komisi.
Necelý týden před demonstrací se prorektor Dančák sešel s Veronikou Hortoňovou a dalšími studenty. „Dal nám za pravdu, že komunikace ze strany univerzity byla špatná,“ říká Hortoňová. Protest se ale přesto konal. „V komunikaci vnímáme pokrok, co se ale týče toho samotného navýšení kolejného, nezaznamenali jsme jakékoliv snahy o nalezení kompromisu nebo jiné, přijatelnější varianty.“
Drahé i oproti jiným vysokým školám
Za poslední rok zdražilo kolejné na Masarykově univerzitě o téměř 50 % a na září se navíc chystá další 10% zvýšení. Mluvčí univerzity Radim Sajbot to pro Brněnský deník vysvětluje zdražováním elektřiny a plynu: „Vedení univerzity se rozhodlo nepřenášet nárůst cen energií na studenty v plné výši. Rozdíl mezi cenou energií a novou cenou kolejného uhradilo ze svých rezerv částkou minimálně šedesát milionů korun. Další zvýšené náklady očekáváme i letos. Ke zdražení jsme tedy přistoupili z důvodu udržení provozu kolejí a menz a vyrovnaného hospodaření, které jako veřejná vysoká škola musíme naplňovat.“
Podle informací Seznam Zpráv ale univerzita zdražuje kolejné nesrovnatelně více než jiné vysoké školy. Například Vysoké učení technické v Brně zdražilo ubytování za poslední rok pouze o 17 % a na letošní září chystá 7% zvýšení. Brněnská Mendelova univerzita zvýšila kolejné o 8 % v loňském září a další zvýšení nechystá.
„Teď je naší snahou zjistit něco více o finanční stránce té věci. Jaké jsou například náklady na energie a další služby,“ popisuje Veronika Hortoňová další plány autorů petice. „V pondělí 6. března nás také čeká zasedání Akademického senátu, kterému jsme petici také předložili a který souhlasil s jejím projednáním.“
Pokud volili strany současné vlády, tak jen mají to, co chtěli …
Soustavně se z českých medií dozvídám, že čeští vysokolští studenti mají ten nejsprávnější názor na život, protože odpovědně volí odpovědné pravicové strany, zatímco hloupí a nevzdělaní důchodci volí populisty.
Takže teď máte študentíci co jste si zvolili a z celého srdce vám přeji ať si důsledky své volby užijete do sytosti. A to si buďte jisti, že tomu zdražování není konec, bude hůř! Tak do toho, chlapci a děvčata, čím rychleji poznáte, že nic není zadarmo, že na všechno musí někdo vydělat a že mlácením hubou se žádné hodnoty nevytvoří, tím líp bude pro vás. Holt zbývá fuj práce. Sakra blbá vyhlídka, což?
Pokud bude realizováno před pár dny schválené (i hlasy ,našich‘ pirátů a jednoho TOPkaře) povinné zateplování budov, tak se to promítne do toho kolejného také. A spousta rodičů, pokud budou nuceni nacpat miliony do toho nesmyslu, nebude mít na to, aby jejich potomci studovali.