• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuUkrajina
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:3 minuty čtení
Právě si prohlížíte Studentka prodává plátěné tašky odkazující ruskou válečnou loď do patřičných mezí. Výtěžek jde na pomoc Ukrajině

Pražská studentka Kristina Boudová se po ruské invazi rozhodla pomoci napadené Ukrajině tím, že prodává plátěné tašky s provokativní legendární hláškou Russian warship go f*ck yourself. Veškerý výtěžek věnuje na sbírku na podporu ukrajinské armády – podpořit ji zakoupením tašky a libovolným příspěvkem můžete také vy.

Celý nápad se zrodil původně jako vtip či nadsázka. „Den po začátku války měla konverzaci s kamarádem z ciziny, kde jsme se bavili o hlášce Russian warship go fuck yourself a on z legrace prohlásil, že by si to možná měl natisknout na triko, na což jsem odpověděla, že určitě – měli bychom rozjet proukrajinský merch a výtěžek věnovat na Ukrajinu,” říká studentka bezpečnostních studií na pražské FSV UK.

Dění na napadené Ukrajině Kristina po vypuknutí války intenzivně sledovala a vyhledávala způsoby, jak zemi čelící ruské agresi pomoci. Po úvaze navrhla na jednom z e-shopů design plátěné tašky, jemuž dominuje známá hláška statečných ukrajinských vojáků bránících Hadí ostrov v Černém moři před ruskými námořními silami, stylizovaný do barev ukrajinské vlajky.

Výsledek Kristina postnula na sociální síť Twitter. „V tu chvíli jsem nevěděla, že z toho opravdu bude sbírka – spíš jsem doufala, že mi někdo dá tip na levnou tiskárnu, kde bych jich pár vyrobila pro sebe a kamarády,“ vypráví. Následně se jí však ozval Filip Hrnčíř a nabídl, že dvě stě takových tašek vyrobí zadarmo.

„Hrdina celého příběhu je on, ne já,” usmívá se Kristina. „V tu chvíli jsem měla chuť odmítnout, dvě stě lidí pravděpodobně ani neznám, ale spočítala jsem si, že když Tweet s pouhým návrhem tašky byl poměrně úspěšný, tak co teprve fyzická taška,“ říká studentka. Tehdy se také rozhodla, že výtěžek za prodej tašek věnuje na sbírku ukrajinské ambasády, humanitární sbírky jako je ta Člověka v tísni totiž v té době již měly silnou odezvu.

Finanční podpora války byla pro, dle vlastních slov, pacifisticky laděnou Kristinu nejdříve dilema. „Ukrajina zřejmě potřebuje prostě a jednoduše vyhrát a to bez zbraní, které jsou šíleně nákladné, nepůjde – tak jsem se rozhodla asi proti vlastní filozofii to posílat tam. Oni nakonec vědí nejlépe, jak to využít,” uzavírá studentka.

První várka designových plátěných tašek se rychle vyprodala, proto Kristina připravila jejich dotisk. Pokud máte zájem si tašku za libovolný příspěvek zakoupit, můžete Kristině napsat do přímých zpráv na sociálních sítích. Osobní odběr či zaslání poštou je možné dle domluvy.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..