Právě si prohlížíte Studentská debata Zavolíme! se vrací s podtitulem Get informed, přiblíží mladým volby do Evropského parlamentu
Zdroj: Zavolíme/Based

Největší studentská debata Zavolíme! se vrací.  Mladým tentokrát přiblíží volby do Evropského parlamentu a objasní jeho fungování. Debata od studentů pro studenty s českými lídry kandidátek do Evropského parlamentu se uskuteční 26. dubna od 9 hodin. Stejně jako prezidentská debata v zimě 2022 bude vysílána do středních škol v České republice. Zavolíme! tak mladým lidem nabídne možnost získat přehled o evropských tématech a kandidátech, kteří se o křesla v Evropském parlamentu ucházejí.

Studenti a mladí lidé často neví, nebo si nejsou jisti, jakými tématy se Evropský parlament zabývá a jak jeho rozhodnutí přímo ovlivňují jejich životy. To potvrzuje i výsledek audience průzkumu, který na Instagramu provedla platforma Based mezi studenty a mladými lidmi ve věku od 15 do 30 let.  Informace o volbách do Evropského parlamentu jsou dle výsledků často málo dostupné a těžko pochopitelné.

„Podtitulem letošního Zavolíme! je Get informed (= informuj se). Odkazujeme tím na naši snahu přinést studentům a mladým lidem přehledné informace o fungování Evropského parlamentu a poskytnout jim prostor k tomu, aby si mohli vybudovat svůj vlastní názor, mohli sebevědomě argumentovat a u samotných voleb učinit informované rozhodnutí.“ komentuje hlavní záměr debaty manažerka projektu Zavolíme! Tereza Dejmková.

Co mladé zajímá

Tematicky se debata bude zabývat rolí Česka v EU, zelenou politikou a oblastí svobody a bezpečí v souvislosti s kybernetickou bezpečností a válkou na Ukrajině. V druhé části debaty pak budou mít studenti možnost klást kandidátům vlastní dotazy. Díky tomu si budou moci mladí voliči vybrat pro ně vhodného kandidáta s vědomím jeho kvalit a záměrů v parlamentu. Živý přenos bude také v letošním roce simultánně tlumočen do českého znakového jazyka organizací Deaf Friendly. Debatu tak budou sledovat i na školách pro sluchově postižené. 

Zavolíme! mohou studenti sledovat 26. dubna od 9 hodin na webových stránkách zavolime.cz. Školy, které se ke sledování přenosu registrují v sekci Pro školy rovněž obdrží metodické podklady včetně pracovních listů. Ty pak učitelé mohou využít pro práci v hodině. K dispozici rovněž dostanou záznam debaty pro zpětné využití.

Zavolíme! jako úspěšný projekt

Síla studentské iniciativy a podpory aktivního občanství se prokázala už v zimě 2022 v souvislosti s prezidentskými volbami. Debatu s prezidentskými kandidáty tehdy živě sledovalo téměř 9 tisíc žáků na více než 140 školách v celém Česku. Důraz se v debatě kladl na témata, která byla klíčová při rozhodování u voleb pro nejmladší generaci voličů. Středoškoláci proto také dostali prostor pro vlastní dotazy přímo ve vysílání. Na úspěšnou debatu pak studenti navázali rozhovorem s prezidentským párem na jaře 2023.

Od studentů pro studenty

Letošní Zavolíme! mají opět pod taktovkou výhradně studenti, a to od produkce, přes grafiku, hudbu, dramaturgii, až po propagaci. Debatu pořádá studentská vzdělávací platforma Based ve spolupráci s iniciativou Díky, že můžem a Smíchovskou střední průmyslovou školou a gymnáziem. Zavolíme! je také hlavním projektem, který v letošním roce podpoří Univerzita Karlova v souvislosti s oslavami vstupu České republiky do Evropské unie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..