Právě si prohlížíte Studentské kapely napsaly novou československou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu

Studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! vytvořily novou československou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu. Singl s názvem Samet je o mladých lidech a jejich touze měnit svět, stejně jako to udělali jejich rodiče v roce 1989.

​​Když jsme písničku psali, chtěli jsme, aby z ní bylo jasně cítit jedno – naděje. Naděje, že stejně jako v roce 1989 mohou mladí něco změnit. A myslím si , že to se nám v písni podařilo vystihnout, komentuje Giancarlo Lamberti, bývalý předseda Studentské komory Rady vysokých škol, skladatel a člen kapely Candlelights. Sametovou novinku nazpívaly dvě studentské kapely – Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohémem z uskupení Rapress. Mám radost z toho, že se nám v songu podařilo zakomponovat hned několik hudebních stylů tak, aby si v tom každý mohl najít to svoje, dodává Lamberti. 

Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám sametové revoluce vyšel z dílny organizace Youth, Speak Up. Chtěli jsme vytvořit písničku, která mladým lidem dodá odvahu měnit svět kolem sebe k lepšímu. Slova písně vyjadřují touhu vystoupit z davu a stát si za tématy důležitými pro mladou generaci. To, že jsou mladí lidé strůjci změny dokázaly i letošní volby, které podle exit pollů rozhodli právě mladí voliči, vysvětluje Jana Soukupová, zakladatelka organizace Youth, Speak Up!, která se již od roku 2018 snaží aktivně prosazovat témata mladých lidí v politice. Stojí například za projektem volbypromlade.cz.

Song bude poprvé na živo ke slyšení 17. 11., na místě, kde odstartovala sametová revoluce – na pražském Albertově. Studenti zde vystoupí odpoledne ve 13:00.

Již nyní si song můžete poslechnout na Spotify a YouTube.

Youth, Speak Up

Už několik let spolupracujeme se středoškoláky a vysokoškoláky v rámci řady vzdělávacích aktivit. Procestovali jsme republiku a zjišťovali, proč mladé lidi politika nezajímá. Došli jsme k závěru, že kromě mezer ve vzdělávacím systému se mladí prostě nedokáží s politiky personálně ani tematicky ztotožnit, že si tyto dvě skupiny nerozumí. A tak jsme se zeptali našich vrstevníků, kteří za sebou mají úspěšné a inspirativní pracovní projekty z celé řady oborů, co by změnili, kdyby se na chvíli stali politiky. Vzniklo z toho 21 zajímavých nápadů, pod které se podepsaly mládežnické organizace a mladí politici ze sedmi parlamentních stran. Cílem projektu Youth, speak up! je tyto body společně naplnit a dokázat, že politika se dá dělat i jinak – ve spolupráci s mladými lidmi, kteří by měli ovlivňovat podobu světa, ve kterém budou právě oni žít. Projekt zaštiťuje Klub mladých politologů

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..