Mluvíme-li o studentském médiu, které má jako jedno z mála mezinárodní přesah a ve svých aktivitách představuje pro ostatní vzor a zdroj inspirací, zřejmě málokoho nepřekvapí skutečnost, že pro takový případ musíme zamířit do Ruska. Studentské médium DOXA, které vzniklo jako komunitní prostor na moskevské Vysoké škole ekonomické, dnes představuje doslova fenomén a v současném Rusku je jedním z mála zbývajících zdrojů kritických informací. Vybrané texty DOXY díky spolupráci obou našich médií si nově v češtině budete moci přečíst také na webu Studentských listů.

Psal se rok 2017, když se v prostředí moskevské Vysoké školy ekonomické zformovalo studentské médium DOXA. Skupina studentů, která za projektem s cílem posílit roli studentské participace v hierarchizovaném systému univerzitní správy stála, však v momentě, kdy zveřejnila anketu o školních předmětech na Vysoké škole ekonomické, netušila, že DOXE byla souzena mnohem důležitější role v občanském životě Ruska: a to i se zahraničním přesahem.

Na původní iniciativu ankety ohledně podoby výuky navazovaly další a další aktivity, skrze něž se Doxa snažila upozornit na problémy, s nimiž se v každodenním univerzitním životě studenti a studentky potýkají. Médium přineslo sérii investigativních textů o sexuálním obtěžování studentek, ke kterému na škole docházelo, a následovaly další odhalení, ve kterých redaktorky či redaktoři upozornili na případy neprávem vyloučených studentů, špatné podmínky na univerzitních kolejích či xenofobní nálady ve školním prostředí.

Zlomovým momentem, kdy Doxa získala pozornost a dosah také v zahraničí, mimo prostředí Ruska a jeho metropole, byly však komunální volby v roce 2019, kdy se poprvé projevila síla policejních represí vůči projevům odporu na pozadí stále houstnoucí atmosféry v zemi po anexi Krymu, kdy strach z podobného vývoje jako na postmajdanovské Ukrajině ruský režim hnal do stále autokratičtějších vod.

Proti vyloučení opozičních kandidátů z možnosti ucházet se o post v moskevském zastupitelstvu v nadcházejících komunálních volbách v ruském hlavním městě propukla největší série protestů od roku 2012, kdy se Vladimir Putin po angažmá v čele vlády vrátil do prezidentského úřadu.

Doxa tehdy opět projevila svou sílu a roli důležitého aktivistického zázemí, když organizovala sbírky na pomoc studentům a studentkám, kteří byli zatčení či mu čelili kvůli své účasti na protestech postihům ze strany státního aparátů, poskytovala jim právní poradenství a informace o zatčených sbírala a shromažďovala.

„Když jsem v roce 2018 přijel do Moskvy, DOXA byla jen pár měsíců stará. Za tři roky, kdy jsem mohl pozorně sledovat jejich činnost, se ze studentského média vyvinuli v celý intelektuální institut. Byli důležitá součást studentského života a postupně se stali životně důležitými pro ruskou akademickou sféru jako celek, rozvíjeli investigativní žurnalistiku související s univerzitní problematikou, vydávali překlady významných učenců, sbírali peníze pro studenty pokutované za účast na pokojných protestech,“ popsal pro web Lefteast Jan Surman z Masarykova ústavu Akademie věd ČR.

Chápat DOXU čistě jako médium by však vytvářelo neúplný obraz. Její politický a aktivistický přesah naopak hraje ještě podstatnější roli, než psaný obsah, který DOXA publikuje na svém webu. V dnešním Rusku je aktérem občanské společnosti, aktivistickým prostředním, kde se rodí energie, nápady a projekty. DOXA vznikla zespoda, jako produkt studentské angažovanosti a iniciativy, vždy reagovala na problémy studentů v univerzitním prostředí, zejména ty, které byly tabuizovány či zamlčovány – jako byla série textů o sexuálním obtěžování na půdě Vysoké školy ekonomické. Když postupem času docházelo ke stále citelnější ideologizaci a politizaci vysokých škol v Rusku, byla DOXA jednou z prvních iniciativ, která na situaci zareagovala.

Stále výraznější roli, jež DOXA hrála v organizování občanské společnosti, se pochopitelně neobešla bez negativní pozornosti státních institucí. Během zmíněného zlomového roku 2019 se médium dostalo doslova do otevřené války s vedením domovské Vysoké školy ekonomické, což vyvrcholilo odejmutím statutu studentského spolku, proti němuž protestovali studenti i někteří zaměstnanci univerzity.

Loni pak policie vtrhla do moskevských bytů čtyř redaktorů a redaktorek DOXY: Ally Gutnikove, Armena Aramjana, Natašy Tyškevič a Vladimira Metelkina, a nařídila jim domácí vězení. Studentští novináři a novinářky byli obviněni z nabádání mladistvých k nelegálním aktivitám kvůli zveřejněnému videu, na němž vyjádřili podporu protestujícím na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného.

Svůj rozsudek si Gutnikova, Aramjan, Tyškevič a Metelkin vyslechli letos počátkem dubna: okresní soud v Moskvě jim nařídil dva roky nápravných prací a zákaz vycestovat za prací z Ruska. Rozhodnutí pro novináře všam po roce domácího vězení, kdy například nesměli používat internet, představoval v jistém smyslu úlevu.

O to víc, že soud probíhal již v čím dál stísněnější atmosféře uvnitř Ruska po Putinově válečné invazi na sousední Ukrajinu. Média dostala zákaz při referování o agresi používat slovo „válka“ a řada opozičních médií musela přerušit činnost: jako například jediná nezávislá televize Dožď nebo deník Novaja Gazeta.

I v době, kdy režim pomalu rozbíjí i poslední ostrůvky svobodomyslnosti v Rusku, však DOXA stále funguje jako jeden z posledních zdrojů kritických informací. Ačkoliv poté, co redakce dospěla rozhodnutí nepřistupovat na cenzurní praktiky ruských úřadů a několik dní po začátku invaze na Ukrajinu o tamním dění soustavně informovala (mimochodem šlo o jeden z mála případů, kdy se médium věnovalo i veřejnému a politickému dění, a nikoliv o stavu vzdělávání či praktickým problémům života na ruských univerzitách), byla zablokována vládním regulátorem Roskomnadzor.

DOXA tak změnila strategii a přesunula svou aktivitu na sociální sítě, kde mimo jiné publikovala tipy, jak mluvit s příbuznými a přáteli o válce na Ukrajině, a informace o tlacích vyvíjených na studenty kritizující invazi ze strany vedení jejich univerzit. Spustila také newsletter, díky němuž se k jejím textům mohou dostat i ti, pro něž je v Rusku zablokovaný web média nedostupný.

Texty DOXY jsou v dnešním kontextu jedním z několika mála zdrojů kritických informací přímo zevnitř čím dál uzavřenějšího a izolovanějšího Ruska, cennější o to, že nabízejí úhel pohledu nastupující ruské generace, která rozhodne o tom, kam se země vydá po odchodu Vladimira Putina. I proto je nám velkou ctí oznámit, že vybrané texty DOXY, zejména ty, jež se týkají války na Ukrajině, budou Studentské listy v češtině se souhlasem ruské redakce nabízet pravidelně také na svém webu. Pokud nechcete, aby vám žádný z nich uniknul, všechny pohromadě přehledně najdete v nové samostatné rubrice.

Na první z nich, popisující případy, kdy ruské univerzity tlačí na své studenty, kteří protestují proti Putinově válce, se můžete těšit už tento týden ve čtvrtek.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..