Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

10.05.2019 09:45

Studentské volby do europarlamentu vyhráli Piráti

Středoškolští studenti starší patnácti let si mohli v úterý a ve čtvrtek odvolit v simulovaných volbách do Evropského parlamentu. Ty skutečné nás čekají až na konci měsíce, v těch simulovaných vyhráli s více než 24 procenty Piráti, druhá skončila koalice vedená TOP 09. Voleb se účastnilo 18 758 studentů ze 246 škol.

Studentské volby do Evropského parlamentu se odehrály v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Jednalo by se-li o reálné volby, poslali studenti do europarlamentu zástupce sedmi stran či hnutí.

Výsledky studentských voleb do Evropského parlamentu. Foto: Člověk v tísni

Nejlépe si u středoškoláků vedli Piráti (24,48 % odevzdaných hlasů), následovaní koalicí vedenou TOP 09 a STAN (12,06 % odevzdaných hlasů) a brněnským recesistickým hnutím „ANO, vytrollíme europarlament“. Následovaly ODS (7,01 %), Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT (5,67 %), hnutí Pro zdraví a sport (5,48) a vládní hnutí a lídr průzkumů ANO 2011 (5,3 %).
Ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb v roce 2012 zakládal, si myslí, že podpora recesistů může být z části omylem. „Název recesistického uskupení začíná stejnými třemi písmeny jako u vládního politického hnutí. Je možné, že to některé náctileté voliče zmátlo.“

Komentáře