Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

25.08.2021 15:48

Studentské volby na středních školách letos zřejmě proběhnou, záleží však na epidemické situaci

Zatímco minulý rok u příležitosti voleb do krajských zastupitelstev Studentské volby z důvodu pandemie a vytíženosti škol kvůli opatřením neproběhly, letos už se zřejmě konat budou. Aspoň s tím počítá vzdělávací program JSNS neziskové organizace Člověk v tísni, který volby nanečisto pro studenty středních škol každoročně organizuje.

„Studentské volby 2021 budeme organizovat, jestliže aktuální pandemická situace umožní výuku běžně ve školách. V případě distanční výuky nebudeme Studentské volby pořádat. Zatím počítáme s tím, že volby normálně proběhnou a dále pokračujeme na přípravách,” uvedla pro Studentské listy koordinátorka projektu Lucie Barešová.

Podle současných plánů letošní Studentské volby u příležitosti podzimních voleb do Poslanecké sněmovny proběhnou 20. a 21. září, tedy šestnáct dnů před skutečnými volbami. Jak bylo řečeno, loni byl projekt, v němž si mohou volby nanečisto vyzkoušet studenti všech typů středních škol starší patnácti let, zrušen z důvodu pandemické situace.

„Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích,” uvádí nezisková organizace na svých webových stránkách.

Zatím poslední Studentské volby pořádané Člověkem v tísni proběhly u příležitosti voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Studenti 246 středních škol (především gymnázií, ale zapojilo se také 22 učilišť) v nich volili nejčastěji pro Piráty (24,48 procenta), koalici TOP 09 a STAN (12,06 procenta) a recesistické hnutí Ano, vytrollíme europarlament (10,48 procenta). Naopak propadlo vládní hnutí ANO, které skutečné eurovolby vyhrálo – mezi středoškoláky mělo podporu pouhých 5,3 procenta.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře