V letošních studentských volbách na středních školách zvítězila koalice Pirátů a STAN se ziskem 30,4 procenta hlasů před koalicí Spolu (ODS, lidovci a TOP 09), která mezi budoucími prvovoliči dosáhla 29,4 procenta. Vládní hnutí ANO, které předvolebním průzkumům ke skutečným volbám vévodí, naopak volilo pouze 8,5 procenta středoškoláků. Do parlamentu by studenti vyslali také Zelené (7,1 procenta). Pod pětiprocentní hranicí skončilo hnutí SPD, Volný blok i Přísaha, propadli i sociální demokraté a komunisté.

Letošní studentské volby do sněmovny, které jsou projektem neziskové organizace Člověk v tísni, proběhly včera a dnes na 312 zapojených středních školách. Oproti klasickým volbám mají ty studentské sníženou věkovou hranici na 15 let a pro středoškoláky jsou tak možností vyzkoušet si volbu „nanečisto“. Letošní výsledky příliš překvapivé nejsou: Piráti mezi mladými lidmi vévodí dle průzkumů dlouhodobě a vyhráli i v posledních Studentských volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 (loni se z důvodu pandemie projekt nekonal) a minulých sněmovních volbách nanečisto. Silná je tradičně také TOP 09, která letos kandiduje v rámci koalice Spolu, naopak vládní ANO a tradiční levice ČSSD a KSČM mladé lidi dlouhodobě příliš neoslovují.

40 899 hlasů studentů ze 312 středních škol. Graf výsledků Studentských voleb do Poslanecké sněmovny 2021, Zdroj: Prt Sc JSNS

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..