Iniciativa Fridays For Future (FFF), česká odnož světového klimatického hnutí vedeného studenty, v pátek uspořádala další demonstraci. Navazovala na nedávný happening Turów zavřít hned, vodu chceme zpět, který požadoval zveřejnění dohody mezi českou a polskou vládou ohledně těžby v dolu Turów. Hlavním podnětem pro tuto stávku bylo prodloužení těžby v dole Bílina do roku 2035, namísto roku 2033.
Na Malostranském náměstí se před Poslaneckou sněmovnou 21. 5. 2023 sešly stovky studujících, aby upozornily na problematiku těžby uhlí. V centru pozornosti byla Bílina, tedy hnědouhelný důl na hranici Mostu a Teplic, který spadá pod Severočeské doly, takže je pod správou ČEZ (z většiny vlastněný státem). Na pódiu zazněly projevy od hnutích zaměřujících se na klima, bydlení i feminismus, což poukazovalo na potřebu intersekcionálního náhledu na klimatickou krizi. Mluvilo se o konkrétní situaci Bíliny, také o obecné ignoraci klimatu politickou reprezentací i o únavě aktivistů. Zazněli i rytmy kapely post-hudba o frustraci z neudržitelné ekologické situace.
„Již v roce 2017 protestovalo hnutí Limity jsme my proti těžbě uhlí na dole Bílina. V té době se jednalo o prodloužení těžby až do roku 2050. Nyní tu stojíme zase, o 6 let později, a znovu protestujeme proti dalšímu prodlužování. Není akceptovatelné, aby vláda vydala programové prohlášení s koncem těžby do roku 2033 a pár dní na to se veřejnost dozvěděla, že Bílina dostane výjimku. Toto nesmyslné ustupování fosilnímu průmyslu jen dokazuje, co je prioritou vlády, a že to není klima a už vůbec ne lidé. Když jsme na našich sociálních sítích oznámili, že budeme pořádat stávku, přišel nám negativní ohlas. Zpráva od člověka, který žije poblíž dolu Bílina, tedy v Ústeckém kraji. Zmiňoval, že by mnoho obyvatel přišlo o práci a energii, kterou vytápí své domovy. Obáváme se, že ale kvůli nedostatečnému vyzdvihování spravedlivé transformace vládou, si lidé nejsou jisti o možnostech, které mají, co se týče energie. My apelujeme na stát, aby se postaral o rekvalifikaci lidí, kteří uzavřením dolu ztratí práci,” řekly na stávce za klima členky FFF Eva Simandlová a Ema Rychecká.
Následně se pokračovalo před Karlův most, k Magistrátu hlavního města Prahy až na Kampu pro závěrečný piknik. Kromě bubnování byla na pochodu slyšet i hesla jako: ,,Máme holé ruce a máme holé lesy“ a slogany zdůrazňující nutnost jednání nyní nebo kritizující kapitalistický systém, který přírodu dle studentů dostatečně nechrání. Následující klimatickou akcí, která byla avizována na demonstraci je Antifosilní jaro, které budou organizovat Univerzity za klima.
„S příchodem nové vlády jsme měli naději, že se o klimatické krizi začne nejen mluvit, ale že bude vláda dělat konkrétní kroky k jejímu řešení. Hned na začátku jejího volebního období jsme však viděli netransparentně podepsanou dohodu o dole Turów, kde je nyní plánovaná těžba do roku 2044. Teď jsme svědky ticha v situaci, kdy báňský úřad rozhodl prodloužit povolení těžby na dole Bílina do roku 2035. Vláda mlčí. To nemůžeme nechat bez odezvy,” uvedli studenti na stávce za klima.
Zde:
https://twitter.com/ed_hawkins/status/1649691082253271040
najdete hned na začátku, byť v ne moc velké technické kvalitě přehled klimatu za posledních 9 a půl tisíc let (do roku 2004) od významného vědce R. B. Alley. Z grafu je jasně vidět, že léta od přelomu letopočtu po současnost jsou při jejich zintegrování nejstudenějším obdobím za Holocén, cca 1 stupeň pod jeho teplotním průměrem. Je také jasně vidět, že ani současný vzrůst teplot není ,bezprecedentní‘, ale že jsou na tomto grafu strmější a vyšší vzestupy. Pík teplot v tomto období je kolem 3 stupňů nad současnými teplotami a téměř ho bylo znovu dosaženo v dobách krále Mínoa, kdy prosperovala řada starověkých civilizací, od Egypta po Čínu.
Tohle je ovšem tvrdá věda podložená mnohaletou poctivou výzkumnou prací, prováděnou těmi nejkvalitnějšími dostupnými prostředky, nikoli páteční vymývání mozků.