Minulý týden proběhl ve vietnamské Hanoji summit mezi vůdcem Severní Koreje (KLDR) Kim Čong-unem a prezidentem USA Donaldem Trumpem. Tématem byly další dohody a kroky k denuklearizaci KLDR. Jednání však skončila neúspěchem a obě strany odjely předčasně.

Stalo se tak proto, že Donald Trump chtěl, aby Severní Korea uzavřela všechna svá zařízení k produkci nukleárních zbraní a začala likvidovat svůj nukleární arzenál. Nenabídl však již částečné nebo úplné zrušení sankcí vůči Kimovu totalitnímu režimu, což je hlavním cílem severokorejského vůdce. Nenabídl ani žádné další formální garance korejské bezpečnosti.

Obě strany se proto dostaly do bodu, kdy nechtěly ustoupit a ani nemohly nabídnout víc, aby protivník ustoupil. Donald Trump je vázaný svými podporovateli, jak v řadách republikánů, tak svých voličů, kteří hromadně odmítají ústupky vůči korejskému režimu. Kim Čong-un je naopak nucen k pozici jakou zastává strachem o vlastní bezpečnost a stabilitu svého režimu, zatímco k pokračování jednání ho nutí katastrofická ekonomická situace jeho země. Trumpa naopak do jednání nutí nové severokorejské balistické střely, které mohou zasáhnout západní pobřeží USA a Aljašku.

Oba vůdci jsou tak ve velmi komplikované situaci. Kim Čong-un je poučen osudy Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího, kteří se oba tím či oním způsobem ztratili zbraně hromadného ničení a následně se jejich režimy zhroutily, či byly zničeny zahraničními velmocemi. Naopak Trump si dobře uvědomuje nepředvídatelnost KLDR a obavy z jaderného útoku v USA stoupají.

KLDR šla na summit do Hanoje se snahou nabídnout odstranění většiny jaderných zbraní a zařízení za cenu zrušení části sankcí a nabídnutí bezpečnostních garancí. USA zase s požadavkem na kompletní odstranění všech zbraní a nabídkou zrušení všech sankcí až budou zbraně a zařízení zničeny. Oba tak měli naprosto opačné požadavky a shoda byla samozřejmě téměř nemožná. Určitě během jednoho dne jednání. Pokud však USA neustoupí ve svém ekonomickém a politickém tlaku, tak bude KLDR zhoršující se ekonomickou i geopolitickou situací znovu přinucena k jednání. Její ekonomika je už nyní za hranou zhroucení a ani obří represe jaké podniká Kimův režim nemohou stát s roztříštěnou ekonomikou držet dlouho poslepovaný dohromady.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1100782208518946817

 

 

 

 

A USA velmi pravděpodobně neustoupí. Mají proto hned dva důvody. První je jejich soupeření s Čínou, kdy KLDR je de facto brutálnějším satelitem čínského komunistického režimu, kterému se nepodařil přerod v částečnou tržní ekonomiku kontrolovanou sociálními represemi. Proto se ho USA potřebují zbavit jako hrozby, stačí jim už nukleárně vyzbrojená Čína jako oponent v regionu, další ekonomicky rostoucí stát s podobnou výzbrojí by pro ně byl politickou katastrofou. Druhý důvod je prestiž. Po prvotních izolacionistických krocích Donalda Trumpa se nyní znovu snaží upevnit svoji pozici ve světě jako garant stability, kterou se jim pokusila přebrat právě Čína a EU.

Z těchto důvodů můžeme nejspíše v blízké budoucnosti čekat další summit, kam KLDR půjde opět se zredukovanými požadavky, které už snad budou pro USA přijatelné. Pokud ne, můžeme očekávat buď naprosté zhroucení KLDR, anebo její resuscitaci čínskou podporou a tím pádem další ochlazení vztahů mezi USA a Číňany.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..