Součástí posledního updatu (aktualizace) do počítačové akční mmo hry War Thunder bylo několik kusů vojenské techniky, mezi níž nechyběl ani tank CM-11 Brave Tiger, v reálném světě spadající do vojenských složek Čínské republiky známé pod označením Tchaj-wan. Ve hře je však označen jako tank Čínské lidové republiky, tedy pevninské Číny, což pobouřilo hráče jak na Tchaj-wanu, tak i jinde ve světě.

Vždyť to nedává smysl…

I v případě, že bychom neuznávali samostatnost, případně mocenskou „nadřazenost“ Tchaj-wanu, zařazení tohoto kusu techniky do armády pevninské Číny prostě nedává smysl. Tank byl totiž vyvíjen v kooperaci se Spojenými státy, a podpora Tchaj-wanu od USA je směřována právě proti Čínské lidové republice. Tank byl tedy „převelen“ k úhlavnímu nepříteli.

Čína likviduje nepohodlné

Je potřeba zmínit, že po nějakou dobu se tchaj-wanská vlajka na tanku objevovala, než byla definitivně vyměněna za vlajku komunistické Číny. Je tedy docela možné, že vývojáři dostali echo od svého čínského vydavatele Tencent, že nová technika v rukou Tchaj-wanu, byť jen virtuální, se čínské vládě nelíbí a důrazně doporučuje situaci řešit. To je však pouze teorie.

Nebylo by to ovšem poprvé, co Čína radikálně zasáhla do videoherního trhu. Počátkem tohoto roku se udál incident kolem studia Red Candle Games a jejich hororu Devotion. V tom se objevila nenápadná narážka na podobu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a animované postavičky Medvídka Pú. Po jejím odhalení se na hru snesla kritika celé komunistické Číny. Čínský vydavatel (a zároveň vydavatel pro Tchaj-wan) byl vládou zrušen a hra následně zmizela i ze Steamu. Nyní už si ji tedy nepořídíte.

Řešení problému

Není pravděpodobné, že budou vývojáři na nastalou situaci v nejbližší době reagovat. Čínský trh je z finančního hlediska mnohem důležitější než tchaj-wanský. Zároveň, pokud by jejich vydavateli skutečně hrozil zásah vlády, mohli by přijít o většinu východní Asie. Samozřejmě přichází v úvahu i odstranění tanku ze hry, ale i z tohoto kroku by se daly vyvozovat důsledky.

Skutečný problém ale nespočívá v jednom tanku. Ani v jedné hře. Jde totiž o plošnou cenzuru, ať už přímou nebo v podobě autocenzury, která je v Číně praktikována a která je jedním z prvků totalitního státu.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..