Namísto ranního dojíždění do školy a vyučování ve školních lavicích se žáci a studenti s krátkými přestávkami už rok učí prostřednictvím on-line hodin z domova. Před rokem, 11. března 2020, vláda kvůli narůstajícímu počtu případů nového koronaviru uzavřela základní, střední a vysoké školy. To, co zpočátku vypadalo jako krátkodobé opatření, se ale záhy ukázalo být po následujících několik měsíců novou každodenní realitou českých studentů. 

Přechod na distanční výuku byl zpočátku těžkopádný. Řešily se různé problémy, od nedostatku vhodných elektronických zařízení či špatného internetového připojení na straně studentů, až po neznalost digitálních technologií nutných pro výuku na straně učitelů. Návrat do škol byl ze strany vlády oddalován, do letních prázdnin už k plošnému a plnohodnotnému návratu do škol nedošlo. V návaznosti na to došlo i k posunu a úpravě loňských maturitních zkoušek.

Školy byly opět plošně otevřeny od dalšího školního roku v září: už po měsíci ale došlo z důvodu vysokých přírůstků nakažených k uzavírání: zpočátku univerzit, poté středních škol v nejpostiženějších regionech a nakonec k plošnému uzavření všech typů vzdělávacích nařízení. Na přelomu listopadu a prosince byla opatření ve školství krátce rozvolněna, aby byla po novém roce opět zpřísněna. V současnosti jsou na distanční výuce opět všichni žáci a studenti a její konec je z důvodu epidemiologické situace v nedohlednu.

„Nepředpokládám, že za tři týdny budeme rozvolňovat, ale doufám, že se to stane po Velikonocích. Priorita jsou naše děti a jejich návrat do škol,” uvedl minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO) pro deník Právo. V souvislosti s dlouhodobou distanční výukou je značně nejistá také podoba letošní maturitní zkoušky.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..